Strona główna » biodynamika » Wpływ Księżyca na rośliny

Wpływ Księżyca na rośliny

cherry-tomatos Jon Sullivan

Na rośliny wpływ mają Księżyc i Słońce. O ile wpływ Słońca jest oczywisty o tyle z Księżycem sprawa nie jest już taka prosta. Wpływ naszego satelity w dużej mierze uzależniony jest od jego rytmu miesięcznego oraz fazom.

Nów
Występuje gdy Księżyc jest niewidoczny i znajduje się na pozycji między Ziemią i Słońcem. Niewidoczny staje się on wtedy na około trzy dni. W tym okresie nie należy siać oraz sadzić roślin. W momencie samego nowiu występuje bardzo niekorzystny okres na wysiewanie.

Pełnia
Trwa przez trzy dni i ma miejsce gdy Księżyc w pełnej krasie jaśnieje na niebie. Najczęściej także w tym okresie notujemy dni niekorzystne dla siewu.

Pierwsza i trzecia kwadra
Trwają jeden dzień i także w tych dniach trzeba powstrzymać się od siewu.

Księżyc przybywający od nowiu do pełni
Jest to bardzo odpowiedni czas dla siewów. Wtedy tez należy sadzić rośliny jednoroczne, z których wykorzystywane są części widoczne nad ziemią czyli owoce, liście i kwiaty. Teraz jest najlepszy czas na przesadzanie drzew, szczepienie oraz pobieranie zraz. To też najlepszy okres na zbieranie ziół liściowych, kwiatów, warzyw liściowych oraz owoców. Jest to bardzo sprzyjający okres w kalendarzu, gdyż wg badań, że to właśnie teraz rośliny ww. rosną dużo szybciej, nasiona mają lepsza siłę kiełkowania a także wtedy najlepszy plon wydają grzyby zarówno hodowlane jak też leśne.

Księżyc ubywając od pełni do nowiu
W tym okresie jest najlepszy moment na sadzenie. Wtedy to siejemy też rośliny wieloletnie owocujące pod ziemią. Jest to też sprzyjający okres na sadzenie i przesadzanie roślin wieloletnich, bylin oraz cebul. W tym też czasie zbieramy plony roślin bulwiastych, korzeniowych, cebul oraz korzenie ziół. Ten korzystny czas trwa aż do samego nowiu.