22 września –  celtyckie święto Mabon / równonoc jesienna

Święto to ma w sobie dwa aspekty, czyli uwolnienie się od wszystkiego co jest stare i oddanie czci duchom, które pomagały nam przez cały rok.
Nazwa Mabon pochodzi od bogów, którzy chronili króla Artura. Kiedyś w tym dniu robiło się nową broń, więc dzisiaj ważne jest, aby zastanowić się jakimi narzędziami posługujemy się, z czym pracujemy. Jeśli czegoś nam brakuje, to w dniu tym możemy to zdobyć lub kupić, gdyż duchy tego święta wspierają nas.
W święto Mabon wyciąga się drewniane lub kamienne runy. Runa którą w tym dniu wyciągniemy, jest naszym przewodnikiem duchowym. Duch, który związany jest z runą, staje się naszym opiekunem.
Jest to bardzo ważny dzień, gdy długość dnia równa jest długości nocy. Tradycyjnie oddaje się cześć duchom urodzaju, które wiążą człowieka z ziemią. W tym dniu robi się rytuały ważne dla ziemi:
– bardzo dobrze zatem w tym dniu rozsypać na ziemi ziarna (obojętnie jakie), aby ziemia przyjęła je jako dar,
– możemy przygotować koszyk z jedzeniem i zanieść w miejsce, które dla nas ma znaczenie lub uważamy za święte – kościół, jakaś góra, drzewo, itd,
– zbieramy liście drzew, które już opadły a szczególnie drzew, które według mitologii celtyckiej brały udział w walce, czyli min. liście jesionu, olchy, brzozy (będą one pomocne w magii związanej z ziołami).

W Mabon pożywienie ma być lekkie, a w szczególności mają to być wszelkiego rodzaju ziarna, warzywa – przede wszystkim kukurydza, kabaczek i fasola. Możemy upiec chleb kukurydziany.

Zioła na ten dzień do wykorzystania – dąb, nagietek, sosna, liście jesienne, kolba pszenicy.

Poprzedni artykułCo to jest kalendarz biodynamiczny?
Następny artykułBurze Magnetyczne
Autorka wielu książek, numerolog, psycholog, terapeutka. Naukowiec, który łączy naukę z ezoteryką. Świetny homeopata, astrolog i runistka.