1 sierpnia – dziś możliwe jest zbieranie ziół leczniczych, ale przed złożeniem ziół do przechowalni, należy je sprawdzić. Jeśli nie szeleszczą lub nie łamią się, to lepiej je zużyć od razu, bo nie nadają się do długotrwałego przechowywania. Należy również pamiętać, że każde zioło ma swój własny okres suszenia. Dzisiaj jest bardzo dobra energia na takie zabiegi.

2 sierpnia – zalecane jest sprzątanie ogrodu i sadu. Nie należy siać, sadzić, wyrywać chwastów, ale można oczyścić cebulę, czosnek i wczesne ziemniaki.

3 sierpnia – zbiory są możliwe, a nawet konieczne, ponieważ dłużej będą przechowywane. Można przeprowadzać zwalczanie szkodników.

4 sierpnia – dziś można zadbać o staw ogrodowy, a także dokonać selektywnego zbioru wczesnych ziemniaków. Można podwiązać pędy ozdobnych krzewów i drzew.

5 sierpnia – to dobry dzień na suszenie ziół leczniczych, przycinanie drzew i krzewów. Również pomyślny dzień do sadzenia kontenerowych bylin i truskawek.

6 sierpnia – przycinanie i szczepienie drzew owocowych, a także podlewanie i karmienie roślin nawozami mineralnymi.

7 sierpnia – zasiej wczesne zielone rośliny na zielonym nawozie, a także trawę na trawniki. Możesz także przygotować grządki pod uprawy zimowe.

8 sierpnia – dziś można podlewać i karmić rośliny nawozami mineralnymi. Jeśli spodziewana jest deszczowa pogoda, rośliny powinny być spryskiwane 1% roztworem chlorku wapnia – liście i owoce pomidorów, co pomoże zapobiec phytophthorze.

9 sierpnia – zajmij się glebą i roślinami, wyłączając podlewanie i nawożenie. Możesz zbierać cebulę i czosnek.

10 sierpnia – można posadzić sadzonki jabłoni, a także zbiory do przechowywania. Nie wolno spulchniać ziemi i wyrywać chwastów, pielić wokół brukselki lub kapusty.

11 sierpnia – to dzień sprzyjający sadzeniu drzewek i krzewów kontenerowych, a także sadzeniu roślin zielonych na nawóz zielony. Możesz także nawadniać i nawozić nawozami mineralnymi.

12 sierpnia – można zbierać wczesną i środkową białą kapustę, a później odmiany kapusty można okopać, spulchnić ziemię wokół.

13 sierpnia – zaleca się sadzenie roślin okopowych i warzyw zimowych: cebulki żonkili, tulipanów, hiacyntów, a także sadzenie roślin doniczkowych.

14 sierpnia – to sprzyjający czas na sadzenie roślin okopowych i warzyw zimowych: cebulki żonkili, tulipanów, hiacyntów, a także można zrobić zakładkę do przechowywania roślin okopowych.

15 sierpnia – dziś zalecana jest lekka pielęgnacja gleby i roślin, a także czyszczenie cebuli, czosnku zimowego i wczesnych ziemniaków. Jest to również dobry czas na sprzątanie sadu i ogrodu warzywnego z resztek roślinnych. Warto pracować ze źródłami wody. Nawet drewno zebrane dziś zgnije szybciej.

16 sierpnia – można sadzić zielone rośliny trawnikowe i syderaty, a także krzewy.

17 sierpnia – zaleca się czyszczenie sadu i ogrodu warzywnego z resztek roślinnych. Nie zaleca się pracy ze źródłami wody. Można też przeprowadzić pielenie i kopanie ziemi wokół roślin wieloletnich.

18 sierpnia – dziś można nawadniać i dokarmić rośliny nawozami organicznymi, a także zbierać owoce do długotrwałego przechowywania i sadzenia krzewów jagodowych.

19 sierpnia – nawozimy drzewa i krzewy owocowe, a także je przycinamy. Dzisiaj można zadbać o glebę i rośliny, ale nie należy stosować nawozu.

20 sierpnia – dziś można sadzić truskawki, byliny warzywne i kwiatowe. Szczypanie pędów drzew i krzewów, a także podlewanie i nawożenie nawozami organicznymi.

21 sierpnia – to dzień sprzyjający sadzeniu przeszczepów lub sadzeniu roślin, a także szczepieniu i przycinaniu w celu zwiększenia wzrostu pędów.

22 sierpnia – należy zająć się ziemniakami i warzywami, chwastami. Podlewamy, zwalczamy szkodniki i choroby.

23 sierpnia – pielęgnacja gleby i roślin. Nie wolno podlewać i nawozić. Dzisiaj można zbierać cebulę, wczesne ziemniaki, jabłka i gruszki odmian letnich.

24 sierpnia – możesz zadbać o swoje kwiaty i zwalczać szkodniki przy pomocy cięcia sanitarnego. Możesz kupić mieszanki gleby dla sadzonek na zamkniętych terenach i dla domowych.

25 sierpnia – to pomyślny dzień na usuwanie wierzchołków ziemniaków, ponieważ w tym czasie ziemniak jest najbardziej podatny na zakażenia grzybami – np. nicienie macierzyste, które przenoszone są do bulw.

26 sierpnia – można sadzić czosnek zimowy, małe nasiona cebuli. Dzielimy i sadzimy wieloletnie rośliny ozdobne i krzewy owocowe.

27 sierpnia – produkujemy podkorę z organicznymi nawozami drzew owocowych i roślin kwiatowych. Nie powinniśmy składać na przechowanie ani owoców, ani warzyw.

28 sierpnia – pielęgnacja gleby i rośliny, ale konieczne jest wykluczenie podlewania i dokarmiania. Dzisiaj oprysk drzew i krzewów jest korzystny, przyczyni się do lepszego dojrzewania.

29 sierpnia – zacznijcie czyścić letnie odmiany cebuli, ziemniaków, jabłek i gruszek, a także układać nowy trawnik.

30 sierpnia – zaleca się lekką pielęgnację bylin, cięcie kwiatów do użytku domowego, suszenie jagód i owoców. Zaleca się również zbieranie owoców do długotrwałego przechowywania. Nie wolno przycinać i szczypać roślin.

31 sierpnia – niepomyślny dzień na pracę z roślinami, ale można uprawiać ziemię, a także pielić i sadzić rośliny.

Zapraszamy do czytania naszych artykułów o Ogrodzie i Sadzie, a dowiecie się, jak dbać o rośliny, jak zorganizować ogródek na parapecie okiennym.

|

Poprzedni artykułDzień Księżycowy – 27 lipca 2019
Następny artykułHoroskop na Sierpień 2019
Autorka wielu książek, numerolog, psycholog, terapeutka. Naukowiec, który łączy naukę z ezoteryką. Świetny homeopata, astrolog i runistka.