Naukowcy z USA oznajmili, że udało im się odkryć kolor, który podoba się większości ludzi w skali światowej. Okazało się, że ulubionym kolorem większości ludzi jest kolor miętowy. Naukowcy przeprowadzili wywiady z wieloma ludźmi, które pokazały, że odpowiedzi na pytanie o ulubiony kolor nie różnią się tak bardzo od siebie. Ludziom najczęściej podobają się te same kolory, które wydają się być przyjemnymi dla oczu i psychologicznie pomagają uspokoić się. Najczęściej ulubionym i najprzyjemniejszym kolorem dla ludzi jest odcień błękitu, przypominający miętowe wody oceanu, pisze portal Grazia. Naukowcy nawet nadali mu oddzielną nazwę – Mars Green.

Ten specjalny odcień, który działa na psychikę ludzi poprzez korzystne obrazy, pomaga uspokoić się. Odnajduje swój obraz w duszy człowieka, ponieważ kojarzy się z przyjemnymi doznaniami..
Natomiast kolor czerwony często był odbierany jako nieprzyjemny, ponieważ kojarzy się ze stresem.
Badacze mówią, że te dane te można używać w różnych celach, w tym też w reklamach, jako że błękitny kolor używa się w przypadku, kiedy trzeba zwrócić czyjąś uwagę i wywołać przyjemne uczucia.
Psycholodzy twierdzą, że niebieski kolor kojarzy się ze spokojem, a zielony z równowagą.
Nowy odcień połączył w sobie wszystkie te najlepsze komponenty. Jednak mogą też być nieprzyjazne odcienie błękitnego. Naukowcy mówią o tym, że zimny szary odcień błękitnego może wywołać u ludzi wtórną reakcję, wywołać nieprzyjemne uczucia.

autor: Emma Lange