1 lipca -„Dzień Jaryły” – wierzono, że jeśli w tym dniu lata wokół dużo owadów to będą dobre zbiory, a kury będą lepiej się niosły. Tego dnia panna rano otwierając drzwi, powinna powiedzieć; „nie otwieram drzwi, a otwieram swoje życie! nie otwieram drzwi, a otwieram swoje przeznaczenie na miłość i szczęście”.

3 lipca -„Dzień Metodego” – wierzono, że jeśli w tym dniu zobaczysz pająka bez pajęczyny, to w tym miesiącu lepiej niczego nie zaczynać, ponieważ nie będzie sukcesu.

6 lipca -„Dzień Agrafeny” – wierzono, że jeśli zobaczy się tego dnia tęczę, to wszystko rozwinie się pomyślnie. Tego dnia rodzice błogosławili dzieci na dobry los i szczęśliwie.

7 lipca – „Dzień Iwana Kupały” – wierzono, że tego dnia wszystkie zbiorniki zyskają szczególną moc, że w tym dniu można było spalić w ognisku swe stare życie i nieszczęśliwą miłość (palono stare ubrania i niepotrzebne rzeczy). W domu palono różowe świece i zwracano się do Lelii: „wszechmogący królu, przyjdź, aby pomóc mojej rodzinie w utrzymaniu pokoju i harmonii, w jej zdolności rozumienia, ustępowania, przebaczania! proszę o mądrość, sprawny umysł i prawość! proszę, by mój małżonek rozumiał mą duszę”. Potem rysowano na drzwiach runę Lel.

8 lipca – „Dzień Lojalności Małżeńskiej” – tego dnia małżonkowie musieli prosić o wzajemne przebaczenie, gdy zgrzeszyli, nie okazywali sobie uwagi, kłócili się.

11 lipca – „Dzień Pokrzywy” – tego dnia gotowano zupę z pokrzywy, zapraszano sąsiadów i śpiewano pieśni. Wierzono, że tego dnia trzeba zapomnieć o wszystkich obelgach i kłopotach, aby dobre zdrowie mogło trwać.
W tym tygodniu na naszym Kalendarzu w zakładce „Zdowie i Uroda” ukaże się super przepis na zupę z pokrzywy, zapraszamy do czytania!

12 lipca – „Dzień Piotra i Pawła” – wierzono, że jeśli w ten dzień będzie zbyt gorąco, to zimą będzie dużo śniegu. Jeśli tego dnia spadnie deszcz, zbiory będą bardzo słabe. W tym dniu młoda para szła do rodziców, aby prosić o błogosławieństwa na długie życie. Również w tym dniu konieczne było dzielenie się chlebem z ubogimi, aby nie zaburzyć równowagi sukcesu.

13 lipca – „Dzień 12 apostołów” – tego dnia malowano jajka na żółto. W dawnych czasach malowano je liśćmi brzozy, a później zaczęto dodawać więcej kurkumy. Jajka były dzielone między bliskimi i przyjaciółmi, a także dawano je w prezencie. W domach w tym dniu na stole powinny znaleźć się potrawy z jaj. Jeśli w tym dniu urodzi się dziecko, los da mu szczęście.

15 lipca – „Dzień Beregini” – tego dnia czyniono magiczne obrzędy miłosne. Robiono talizmany na dobre relacje. Bereginia była opiekunką rodzinnego ogniska,, a także duchem nad duchami i duchem bogactwa. Trzeba było kupić grzebień, który miał poprawić wzrost włosów i ich piękno. Miał pomóc w formowaniu się dobrych myśli. Tego dnia przygotowywano pierogi z wiśniami, aby w domu panował spokój i harmonia., Ryby natomiast kupione w tym dniu przynosiły dobry biznes.

20 lipca – wierzono, że jeśli w dniu „Awtodyja” jest silny wiatr, to przez cały tydzień należy pościć, aby w domu nie było nieprzyjemnych sytuacji.

24 lipca – „Dzień Pielgrzyma” – wierzono, że gdy gwiazdy tego dnia były niżej niż zwykle, to liście z drzew opadną wcześniej. Można było prosić Niebo o zmianę pracy, pomoc i poprawę warunków pracy. W tym dniu nie jedzono mięsa, tylko ryby. Gotowano dżem malinowy, a nocą czytano modlitwy ochronne od złych duchów.

26 lipca – „Dzień Archanioła Gabriela” – uznano go za dzień wdzięczności i trzeba było podziękować tym, którzy byli blisko, których uważano za przyjaciół i pomocników. Należało podziękować też tym, którzy odegrali dużą rolę w twoim losie. Modlono się i proszono o zdrowie. Wierzono, że jeśli poprosisz Archanioła o spełnienie najbardziej cennego marzenia, to z pewnością spełni się. Tego dnia nie wolno przysięgać i obrażać drugiej osoby, nawet w myślach. Nie wolno też ciężko pracować.

30 lipca „Dzień Łazarza i Mariny” – tego dnia obserwowano pogodę, by dowiedzieć się jaka będzie jesień. Jeśli ten dzień był dla kogoś szczęśliwy, to w ciągu najbliższych 6 tygodni w  domu nie będzie kłopotów. Jeśli przeciwnie, ten dzień był smutny, trzeba było pościć, aby nie przyciągnąć nieszczęścia. Można przez 6 tygodni czytać modlitwy, aby napełnić się siłą. Tego dnia nie można było palić ognia, ponieważ wierzono, że dzięki niemu można spalić swoje szczęście.

|

Poprzedni artykułDzień Księżycowy – 28 czerwca 2019
Następny artykułDzień Księżycowy – 29 czerwca 2019
Autorka wielu książek, numerolog, psycholog, terapeutka. Naukowiec, który łączy naukę z ezoteryką. Świetny homeopata, astrolog i runistka.