1 listopada – jeśli w ten dzień jest zimno, to zima puka już do drzwi i będzie mroźnie nawet wiosną.

2 listopada – ten dzień nazwano dniem kapusty i uważa się, że jest to najlepszy dzień do fermentacji kapusty. Okazuje się być bardzo użyteczny energetycznie.

6 listopada – ten dzień został nazwany dniem przyjaźni. W tym dniu nie możesz przeklinać, wykazywać agresji i nienawidzić siebie. Chrześcijanie proszą Matkę Bożą o pomoc w obronie przed złem i o błogosławieństwo dla losu.

7 listopada – dzień rodziny. Nasi przodkowie pamiętali o wszystkich, którzy zmarli. Stawiali na stół słodycze i robili wypieki. Można dzisiaj upiec chleb, zrobić pyszny obiad, zapalić wiele świec, aby duszom zmarłych było lżej.

10 listopada – ten dzień nazwano Dniem Lnu. Ludzie tego dnia nosili ubrania z lnu, a dziewczęta kładły lniane nici przed progiem i prosiły, aby pan młody przyszedł do nich tą drogą. Kobiety powinny robić prezenty tego dnia, bo to przyciągnie wspaniałą teściową.

12 listopada – Dzień Sikorki. W tym dniu nie można zbezcześcić wody, przeklinać nad wodą. Uważano, że sikorki pijąc wodę, zagadują na nią, by przyciągnąć dobre samopoczucie.

13 listopada – tego dnia ludzie nie patrzyli w lustro, ponieważ wierzono, że wraz z tym zniknie zdrowie. W tym dniu trzeba jeść ryby, aby przyszło bogactwo i dobre samopoczucie.

14 listopada – Król Węży ludzi w tym dniu traktuje bardzo przychylnie. Przebacza ludziom ich pychę, daje prezenty. Jeśli dana osoba sama robi prezent, to dostanie szczęście, ale handlując nim dla zysku, straci wiele. Król węży nie lubił przebiegłych ludzi.

17 listopada – tego dnia nie możesz przeklinać, bo zły duch wejdzie do domu w formie tęsknoty, płaczu i apatii, a wtedy trudno będzie go wyrzucić.

18 listopada – dziś dziewczęta proszą Słońce o pojawienie się mężczyzny, a wdowy proszą o lepsze życie.

21 listopada – w dniu Archanioła Michała musisz zapalić tyle świec, ile to tylko możliwe, aby w domu był ich zapach. Uważano, że Archanioł Michał przenosi ludzi do Boga na swoich skrzydłach, a jego ogniste skrzydła spalają resztki grzechów, jeśli ta osoba ich żałuje.

25 listopada – wierzy się, że w tym dniu Maryja Dziewica sama wchodzi do kościoła i obserwuje, czy ludzie dają jałmużnę. Jeśli w tym dniu ktoś da jałmużnę, wtedy przyciągnie do siebie szczęście.

27 listopada – dzisiaj na parapecie okna postaw chleb, mleko i pierogi dla ducha domu. Odwiedź krewnych i przyjaciół, i podziel się chlebem. Niedobrze robić wesela w tym dniu, ponieważ ścieżki młodych nie będą się łączyć.

30 listopada – dzisiaj węże obserwują ludzi, dają ludziom prezenty w postaci piękna, talentów i pieniędzy. Jeśli ludzie stają się dumni, wtedy wszystkie te dary stają się przekleństwem.

autor: Emma Lange