1 stycznia – proszono Niebo o dobre zbiory przez cały rok. Szczególnie rok był uważany za owocny, jeśli wiele ptaków siedziało przed domem.

2 stycznia – jeśli usłyszysz śpiew wielu ptaków, będziesz bardzo bogaty.

3 stycznia – dzień uznawano za doskonały, aby poczuć pewność siebie. Trzeba sobie mówić – „jestem piękna, jestem szczupła, patrzę w dół na złote buty”. Ten dzień daje wielką energię kobietom.

4 stycznia – „Dzień Anastazji”, ducha pocieszycielki ludzi. Jeśli ktoś cię obraził, jeśli ktoś cię oczerniał, możesz poprosić ją o pomoc.

7 stycznia – święta prawosławne, w tym dniu można odgadnąć i określić przyszłość.

8 stycznia – dziś możesz udać się na północ i poprosić o szczęście, aby przyszło do domu, aby nadać radość nowej energii i nowy sens życia.

10 stycznia –„Dzień Domu”, zwykle w tym dniu ludzie siedzieli w domu, nie wychodzili. Wykonywali prace domowe, a tym samym oddawali cześć duchowi w domu.

12 stycznia – tego dnia gotowano mięso, to był posiłek rytualny. W tym dniu mięso kończyło cały rok, wszystkie złe rzeczy pozostały w tyle. Można było rozpocząć dzień od zera i nastawić się na wszystko co najlepsze w całym roku.

14 stycznia – tego dnia uważano, że energia zeruje się, albo jest w punkcie początkowym. Wierzono, że jeśli w tym dniu życzysz wszystkim dobrze, to ta energia powróci do ciebie.

15 stycznia – w tym dniu musisz wszystko uporządkować według jasnej organizacji, aby było jak najmniej problemów było.

19 stycznia – prawosławni obchodzą „chrzest” i wierzono, że woda ma szczególne właściwości lecznicze, a naukowcy potwierdzili, że ruch wód gruntowych naprawdę się uspokaja, a woda jako elektrolit niesie za sobą mniej ładunku.

20 stycznia – „Dzień Jana Chrzciciela”, do niego w tym dniu można modlić się o dzieci, by były silne i nie chorowały.

24 stycznia – należy zwrócić uwagę na zachowanie psów. Jeśli wyły w pobliżu domu, oznacza, że do tego domu zbliża się choroba.

26 stycznia – „Dzień Jermiłowa” i zwykle kobiety tego dnia wykonywały robótki ręczne, a mężczyźni organizowali narzędzia domowe. Gdy kot drapał ścianę lub drewno, to ostrzegał przed konfliktami.

31 stycznia – jeśli dzisiaj ptaki gromadzą się, możemy spodziewać się ochłodzenia.

autor: Emma Lange