30 kwietnia Saturn rozpocznie swój ruch wsteczny. W takiej pozycji pozostanie aż do 18 września. Saturn jest planetą, która kieruje porządkiem. Każdy człowiek będzie odczuwał jego wpływ inaczej. Jest to bardzo ważna planeta dla każdego człowieka, bo Saturn Retrogracyjny w tym okresie będzie zmuszał nas wszystkich do oderwania się od schematów społecznych, od tłumu. Będzie wymagał wykazania się swym indywidualizmem, samodzielnością, samowystarczalnością. Nie wolno w tym czasie kierować się stereotypami w myśleniu. Jeśli będziemy chcieli przypodobać się wszystkim, dogadzać wszystkim, to skończy się to dla nas źle! Nie oznacza to jednak, że trzeba niszczyć jakąś etykę moralną, a chodzi tylko o to, by bardzo dokładnie zrozumieć, jakie skutki mogą przynieść nasze działania.
Niedługo wyjdzie książka pod tytułem „Saturn retrogracyjny w koziorożcu”, która jest naprawdę bardzo ciekawą pozycją, ponieważ znajdzie się w niej wiele aspektów Saturna, min;
>> Saturn w domach,
>> Saturn a karma,
>> Planety Retrogracyjne a Saturn,
>> Kryzysy zw. z Saturnem, itd.
>> Saturn a znaki zodiaku, itd.

Dla Wag, Skorpionów, Koziorożców i Wodników będzie to bardzo ważny czas. Te znaki będą musiały nauczyć się równoważyć swe życie, a szczególnie znaleźć równowagę w relacjach z innymi. Trzeba realizować swe ambicje, koniecznie. Jeśli osoby spod tych znaków niczego ze swym życiem nie zrobią, będą działały przeciwko sobie, przeciwko ludziom, zniszczą harmonię i etykę moralną, to nie odniosą sukcesu.

Baran, Byk, Bliźnięta, Panna, Strzelec i Ryby będą musiały uciekać od konfliktów. Trzeba dążyć do samorozwoju, uczyć się, przechodzić na wyższy poziom – nowy poziom, szczególnie w biznesie i w pracy.

Rak i Lew otrzymają nową wiedzę. Te znaki mogą nabrać rozpędu i rozkwitnąć. Pokażą na co ich stać dzięki nowej wiedzy, dzięki swoim zdolnościom. Mogą też odkryć w sobie nowe talenty. Ważne aby Rak i Lew nie „gwiazdorzyli”, bo jeśli wykażą się taką skłonnością, to na pewno spadną ze sceny.

Wszystkie znaki muszą w tym okresie dużo pracować. Energia Saturna jest bardzo silna, ale działa bardzo powoli. Gdy Saturn wchodzi w ruch wsteczny, to człowiek schodzi z drogi, którą sobie wyznaczył. Ważne jest, aby nie wchodzić we własne lęki i schematy. Trzeba wykazywać ostrożność w myśleniu i działaniu. Bardzo ważne jest też, aby nie pielęgnować w sobie negatywnego myślenia.