Jaka była filozofia Celtów?
Cała duchowość celtycka nastawiona była na opiekę, miłosierdzie, na rytuały pomagające innym. Poza tym wiemy, że Celtowie wierzyli w karmę. Ale nie w ten sposób jak nam się to opisuje w wielu naukach ezoterycznych (między innymi w numerologii zachodniej), że karma musi nas dopaść, że na pewno z nami coś się stanie i że musimy za tym podążać i rozwiązywać problemy.

Celtowie patrzyli na człowieka jak na duszę, która w tym momencie przebywając na Ziemi, kontynuuje dzieło z poprzednich wcieleń. Spotyka ludzi, z którymi się już kiedyś stykała, kończy przerwane historie. Zarówno te dobre jak i złe.
Celtowie nie bali się śmierci, bo twierdzili, że jej nie ma. Jeśli przyjaciele żegnali się, to nie na zawsze. Ludzie ci wierzyli, że spotkają swych przyjaciół jak nie w tym, to w kolejnym wcieleniu. Celtowie twierdzili, że śmierć to przejście do innego świata, w którym uczymy się wielu rzeczy i potem wracamy ponownie na Ziemię, i znowu kontynuujemy to, co poprzednio robiliśmy.

Teoria głoszona przez Celtów zbliżona jest do tego, co głosi NLP. Celtowie zakładali, że nasz mózg pamięta poprzednie zachowania. Na przykład, że był ofiarą. Tak więc przyciąga do siebie takie sytuacje, żeby tą ofiarą nadal być. Człowiek nie jest w stanie z tego stadium wyjść od razu i zrezygnować z tego, do czego jest przyzwyczajony. Badania pokazują, że mózg pamięta to, co już było i zawsze wraca do tego, co jest mu wygodne (do znanej sytuacji, nie ważne czy czujemy się w niej komfortowo, czy nie, ale już raz taką przeżywaliśmy i znamy odczucia jej towarzyszące).
Celtowie mówiąc o związkach karmicznych, mają na myśli to, że mózg wie co już było i powiela to samo zachowanie. Mózg odbiera fale energetyczne i postrzega daną osobę i jej zachowanie jak coś znanego i zgadza się na to, bo już to pamięta. Jeśli ludzie wybierają ciągle te same schematy zachowań i osoby, robiące im np. krzywdę, to w ten sposób wchodzą w związki karmiczne.

Zdaniem Celtów nie można było krzywdzić innych osób, postępować źle wobec bliźnich. Wierzyli oni, że poprzez złe uczynki można „zawiązać sobie karmę”, czyli zaciągnąć wobec innych długi, które w przyszłych wcieleniach będzie nam dane spłacać. Przykładem takiego myślenia może być podejście do pieniędzy. Jeśli Celt komuś coś pożyczał, to twierdził, że i tak dostanie to z powrotem, jeśli nie w obecnym wcieleniu, to w następnym. Jeśli więc ktoś ponosił stratę np. pieniędzy, bo ktoś go obrabował, to Celtowie uważali, że zapewne w zeszłym wcieleniu był komuś coś winien i nie oddał, a teraz to musiał spłacić.
Aby poznać możliwe ścieżki, którymi w tym wcieleniu może podążać człowiek, Celtowie opisywali na podstawie daty urodzenia wszystko, co mogło człowieka spotykać w poprzednich wcieleniach. Zrozumienie tego schematu i rzeczy, które przyciągamy do siebie, dawało wgląd w to, co możemy zrobić, aby ten schemat zmienić, żeby już się więcej nie powtórzył. Takie zachowania nazwali „odpracowaniem”.

Korzystając z ich wiedzy, możemy poznać zachowanie mózgu danej osoby i jej schematy myślenia. Dzięki temu możemy dużo rzeczy w nas samych poprawić. Uczymy w ten sposób nasz mózg innych zachowań (np. bycia szczęśliwym, zdolnym), tylko trzeba o to zawalczyć. Tworzymy ćwiczenia, które są powtarzane w określonym czasie (żeby mózg przyjął nową koncepcję potrzebne jest około 3 – 4 lat ćwiczeń) i zaczyna się zmieniać nasze myślenie. Trzeba jednak pamiętać, że o przeszłości nigdy się nie zapomina i nie odchodzi ona w stu procentach. Zawsze znajdzie się jakaś rzecz, która wraca i wymaga zmiany zachowania i schematu myślenia. Zatem według Celtów powinniśmy żyć uważnie, w pełni świadomie. Powinniśmy żyć, obserwując wszystko co nas spotyka i patrzeć na to ze zrozumieniem.
W zależności od tego, jak nasze życie układało się w poprzednich wcieleniach, zjawiamy się teraz w danym miejscu, w określonym czasie, ażeby uczyć się dalej i zdobywać doświadczenie. Możemy poznać naszą ścieżkę, sięgając do wiedzy Celtów zawartej w opisie Krzyża Celtyckiego.

Oferty Analiz

Emma Lange – portfolio
adres e-mail: kontakt@emma-lange.pl

Poprzedni artykułKalendarz Księżycowy – 11 marca 2018
Następny artykułKalendarz Księżycowy – 12 marca 2018
Autorka wielu książek, numerolog, psycholog, terapeutka. Naukowiec, który łączy naukę z ezoteryką. Świetny homeopata, astrolog i runistka.