1 marca – ten dzień został nazwany „Słońcem Jaryła”. Dzień, w którym niebo daje dużo energii. Można palić ogień, aby uzyskać energię z ognia na całą wiosnę. Jeśli w tym dniu spadnie śnieg, oznacza to, że rok będzie pełen możliwości. W tym dniu dzieciom losowo rozdawano prezenty, bo wierzono, że w ten sposób na drodze dziecka i jego losu staje dobra energia.

4 marca – dzień „Czczenia Apostołów”. W tym dniu trzeba nakarmić bezdomnych, dzielić się pożywieniem, aby na Ziemi była równowaga. Można piec chleb i karmić ptaki.

8 marca – to nie tylko dzień kobiet, ale możliwe było w tym dniu dostrojenie się do udanego małżeństwa. Dziewczyna musiała wyjść rano przed dom i powiedzieć <<wejdź we mnie nowe szczęście – kobiece szczęście, nowy czas – kobiecy – czas, nowa siła, by w dzieci weszła radość, radość dla rodziny, amen>>.

10 marca – dziś można kupić ziołowe lekarstwa, ponieważ energia tego dnia pomoże leczyć. Można dzisiaj leczyć zęby, oraz kości.

12 marca – ten dzień był nazywany „Pozimie”. Podkuwano konie, obserwowano drogę, aby był zawsze w dobrym stanie. Sprzątano podwórko ze śniegu. W tym dniu możesz zamówić amulet, aby czuć się bezpiecznie na drodze (możesz zamówić na stronie naszego sklepu „ledmes.pl”).  Jeśli w tym dniu spadnie deszcz lub zamarznie, nie powinieneś wyjeżdżać, a jeśli musisz, to należy być wyjątkowo ostrożnym na drodze.

13 marca – wierzono, że iglaki mają szczególną moc, więc zbierano gałązki w lesie i przynoszono do domu na szczęście. Ale dzisiaj, w naszych czasach można skorzystać z aromaterapii, ponieważ uważa się, że zapach sosny przyciąga materialny sukces.

14 marca – „Dzień Jewdokia”, w tym dniu woda miała właściwości lecznicze. Zbierano rozmrożoną wodę do różnych zbiorników, podlewano nią ogród, aby dać roślinom siłę. Zmywano taką wodą także choroby.

20 marca – w tym dniu możemy dowiedzieć się jakie będą dalsze miesiące w roku; czy nie, czy będzie wiele przeszkód w osiągnięciu celów. Jeśli pada deszcz, oznacza to, że trzeba traktować wszystko z cierpliwością. W tym dniu mężczyźni mogą modlić się do Maryi Dziewicy, aby osiągnąć szczęście małżeńskie.

27 marca – to dzień, w którym możesz oczyścić dom ze złych duchów. Możesz kupić figurkę jakiegoś zwierzęcia, które będzie cię ochronić.

28 marca – tego dnia pójdźmy do lasu i wygłośmy słowa wdzięczności dla lasu, aby później duch lasu dał żniwo jagód i leczniczych ziół.

30 marca – w tym dniu lepiej nie wyjeżdżać nigdzie własnym transportem. Jeśli tego dnia chłop lub kupiec siadał do sań, to wierzono, że niosą go poza jego szczęście i bogactwo. Zatem jeśli możesz, to powinieneś chodzić pieszo tego dnia.

autor: Emma Lange