Nasz kalendarz podpowie, jak dbać o rośliny, czego możesz spodziewać się w danym okresie. Zajmij się pielęgnacją roślin domowych i pielęgnacją roślin, które sadzisz na parapecie.

Możesz u nas zamieścić reklamę, jeśli parasz się ogrodnictwem, sprzedażą, uprawą, leczeniem naturalnym. Pisz – kontakt@kalendarzbiodynamiczny.pl 

1 lipca
W ogrodzie warzywnym – palikowanie, formowanie łodyg ogórków, spulchnianie suchej gleby, zwalczanie chwastów. Zwalczanie szkodników i chorób. Przerzedzanie pędów.
Nie zaleca się – zbierania, przesadzania, ukorzeniania, wysiewania, nawożenia i podlewania, przycinania.

2 lipca
W sadzie – możliwe jest koszenie trawnika, usuwanie suchych gałęzi z drzew i krzewów. Zwalczanie chwastów, szkodników i chorób. Zbiór do przechowywania.
Parapety – suszenie roślin leczniczych, mrożenie owoców, jagód.
W ogródku – wiązanie, formowanie łodyg ogórków, spulchnianie suchej gleby, odchwaszczanie.

3 lipca
W ogrodzie warzywnym – korzystny dzień na sadzenie roślin okopowych i warzyw. Siew kalafiora, brokułów, fasoli krzaczastej.
Na południu – drugie sadzenie ziemniaków. Wysiew nasion kapusty pekińskiej, kalarepy, pietruszki korzeniowej, selera, pasternaku. Wysiew rzeżuchy, szpinaku odmian późno dojrzewających. Kształtowanie pomidorów. Podlewanie, nawożenie, rozkładanie kompostu i odchwaszczanie.
Kwiaty – korzystny dzień na sadzenie kwiatów bulwiastych, sadzenie i dzielenie bylin.

4 lipca
Kwiaty – korzystny dzień na sadzenie kwiatów cebulowych, sadzenie i dzielenie bylin.
Niewskazane – rozluźnianie w rejonie korzeni i przesadzanie.
W ogrodzie – ukorzenianie wąsów truskawek, koszenie trawnika. Przycinanie drzew i krzewów. dobry czas na podlewanie i nawożenie. Przetwory – konserwowanie, mrożenie, zbieranie pokrzyw na zimę, korzenie ziół leczniczych.

5 lipca
W ogrodzie warzywnym – wysiew zmuszający rośliny do produkcji zieleni w zimie. Kiełkowanie pomidorów, formowanie łodyg ogórków. Zbiór wczesnych ziemniaków, czosnku i roślin okopowych. Zwalczanie chorób i szkodników. Przerzedzanie sadzonek, pielenie.
Kwiaty – dobry dzień na sadzenie kwiatów pnących i wiszących.

6 lipca
Nie zaleca się – przesadzania, zrywania, podlewania i nawożenia.
W ogrodzie – przycinanie wierzchołków pędów jednorocznych dla lepszego dojrzewania. Ochrona przed chorobami i szkodnikami. Koszenie trawy w celu spowolnienia wzrostu.
Przetwory – konserwowanie, kiszenie, suszenie, produkcja soków i wina. Zbieranie kwiatów roślin leczniczych.

7 lipca
Sprzyjający dzień na sadzenie roślin okopowych i warzyw. Siew kalafiora, brokułów, fasoli krzaczastej.
Na południu – drugie sadzenie ziemniaków. Wysiew nasion kapusty pekińskiej, kalarepy, pietruszki korzeniowej, selera, pasternaku. Wysiew rzeżuchy, szpinaku odmian późno dojrzewających. Kształtowanie pomidorów. Podlewanie, nawożenie, rozkładanie kompostu i odchwaszczanie.

8 lipca
Siew i sadzenie melonów, pnączy oraz roślin posiadających wąsy, jak: melony, truskawki, fasola i groch.
Sadzenie i wysiewanie roślin o ozdobnych łodygach zwisających, pnących lub rozłogowych. Spulchnianie bez podlewania, przerzedzanie sadzonek, odchwaszczanie. Opryski przeciw szkodnikom i chorobom.

9 lipca
Niekorzystny dzień na siew, sadzenie i przesadzanie roślin zielnych, drzewiastych, bulwiastych, pnących. Stosowanie pestycydów.
Zbiór roślin okopowych, bulw, ponieważ będą zbyt wodniste i nabiorą nieprzyjemnego zapachu i smaku.
Przetwory – wyjmowanie kapusty z beczki, ponieważ zwiększa się niebezpieczeństwo powstawania bakterii.

10 lipca
Nie zaleca się dziś wysiewu nasion, szczepienia oraz spulchniania ziemi. Nie powinno się tego robić, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia korzeni, które następnie bardzo długo będą się regenerować i wolniej rosnąć.

11 lipca
Nie jest korzystne podpieranie roślin. Korzenie w tym czasie w niewielkim stopniu reagują na uszkodzenia, ale tworzenie korzeni i żywotność systemu korzeniowego jest ograniczona, dlatego rośliny sadzone i przesadzane w tym okresie powinny być stale monitorowane.

12 lipca
W ogrodzie warzywnym – formowanie pomidorów, gałązek ogórków, zbiór wczesnych ziemniaków, czosnku.
Zbiory – owoce i rośliny okopowe na nasiona.
Możliwe jest odchwaszczanie, przygotowanie grządek do sadzenia truskawek, zwalczanie szkodników i chorób.
Nie zaleca się – siewu i sadzenia większości roślin uprawnych, nawadniania i nawożenia. Pod znakiem Lwa, byłoby bardziej poprawne, aby odpocząć sobie i dać odpocząć roślinom.

13 lipca
W ogrodzie – orka, spulchnianie gleby, walka ze szkodnikami, chorobami i chwastami. Siew trawników.
Przetwory – konserwowanie, kiszenie, suszenie, produkcja soków i wina.
Zbiory – zbieranie owoców roślin leczniczych.
Siew, sadzenie i ukorzenianie następujących roślin: skorzonera, waleriana, gorczyca, koper włoski; owoce: winogrona, agrest, orzechy włoskie, śliwki, wiśnie.

14 lipca
W ogrodzie warzywnym – szczypanie pomidorów, tworzenie gałązek ogórków, zbieranie czosnku, wczesne ziemniaki. Wysiew kopru, kopru włoskiego, waleriany.
Przygotowanie grządek pod truskawki, przycinanie, palikowanie, podlewanie, stosowanie nawozów mineralnych i organicznych.
Nakłuwanie i przesadzanie.
Kwiaty – dobre dni na sadzenie kwiatów jednorocznych oraz przesadzanie i dzielenie kwiatów wieloletnich. Ukorzenianie sadzonek.

15 lipca
Niewskazane – moczenie nasion.
W ogrodzie – zakopywanie pędów do ukorzeniania, obsiewanie trawników. Istnieje możliwość przycinania drzew. Ukorzenianie wąsów truskawek, podlewanie i nawożenie. Siew syderatów.
Zbiór – zbieranie korzeni roślin leczniczych.
Niekorzystne w Pannie: moczenie nasion jest niepożądane. Należy wyjąć z beczki kiszoną kapustę. Rośliny warzywne wysiewane w tych dniach, rozwijają dobry system korzeniowy i są dobrze przystosowane, ale zwykle słabo plonują, nie dają nasion, a nieliczne owoce nie są soczyste.

16 lipca
W ogrodzie – sadzenie ziemniaków, siew sałaty, ogórków, pietruszki liściowej, selera.
Sadzenie sadzonek ogórków w szklarni na jesienne zbiory. Wysiewanie kiełków kalarepy, kalafiora na jesienną uprawę w szklarni. Przygotowanie grządek, przycinanie pomidorów.
Zbiór roślin korzeniowych do przechowywania. Nawożenie, podlewanie, spulchnianie.
Kwiaty – można wykorzystać dobre dni na sadzenie kwiatów i ukorzenianie sadzonek.
Nie zaleca się – traktowania roślin pestycydami, szczepienia.

17 lipca
Możliwy jest siew i sadzenie następujących roślin: warzywa: orzeszki ziemne, bakłażany, rośliny strączkowe, cukinia, kapusta (wczesna kapusta biała, brokuły, kalarepa, pekińska, sabaudzka, kalafior), ziemniaki, cebula, por, cebula, szczypiorek, kukurydza, marchew, ogórki, pasternak, papryka słodka i gorzka, rzodkiew, rzodkiewka, rzepa, buraki, skorzonera, pomidor, topinambur, dynia (szczególnym powodzeniem cieszy się marchew, ziemniaki, kapusta, kukurydza); pikantne: karczoch, gorczyca, kolendra, rukiew wodna, pietruszka, seler, szparagi, koper, cząber, szpinak, szczaw.

18 lipca
W ogrodzie warzywnym – sprzyjające dni do sadzenia roślin warzywnych, zwłaszcza psiankowatych.
Siew kalafiora do chowu jesiennego, brukwi, szczypiorku do produkcji wczesnowiosennej, ogórków, kalarepy, szczawiu, kopru włoskiego. Nawadnianie, nawożenie, spulchnianie gleby, zwalczanie ślimaków.
Kwiaty: sadzenie kwiatów jednorocznych, wieloletnich i cebulowych.
Niewskazane – wykopywanie ziemniaków na przechowanie, przycinanie, stemplowanie. Rozmnażanie roślin przez podział korzeni i bulw.

19 lipca
Niekorzystne w Skorpionie: przesadzanie, podział korzeni, rozmnażanie cebulek i bulw, ponieważ możliwe jest gnicie systemu korzeniowego. Niewskazane jest przycinanie, dezynfekcja ran jest konieczna.
Niewskazane jest kopanie ziemniaków, będą wodniste i nabiorą nieprzyjemnego smaku podczas przechowywania.

20 lipca
W ogrodzie warzywnym – siew, sadzenie wieloletnich cebul na wczesnowiosenne produkty, rzodkiewki. Zbieranie nasion i sadzonek. Możliwe jest zbieranie ziemniaków, wykopywanie cebuli, czosnku. Zwalczanie szkodników i chorób roślin.
Kwiaty – sadzenie kwiatów o długich, poskręcanych łodygach, ukorzenianie sadzonek.
Nie zaleca się – podlewać, pikować, przycinać rośliny.

21 lipca
Możliwy siew i sadzenie na nasiona, ale nie na wysoki plon: cebula, czosnek, papryka i ziemniaki.
Niekorzystne w Strzelcu: podlewanie, przycinanie, pielęgnacja roślin, ponieważ są one bardzo wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne w tym okresie, ich rany nie będą goić się przez długi czas.

22 lipca
W ogrodzie – dobry dzień na sadzenie ziemniaków, wysiew kalarepy, kalafiora (do uprawy w szklarni). Powtarzanie siewu roślin zielonych: koper, koper włoski, szczaw, zwalczanie szkodników i chorób roślin, dokarmianie korzeniowe i dolistne.
Szczypanie, formowanie krzewów pomidorów i ogórków.
Kwiaty – dobry dzień na sadzenie i przesadzanie kwiatów wieloletnich.
Nie zaleca się – wykonywania prac, które mogą uszkodzić korzenie roślin.

23 lipca
Materiał nasienny jest bardzo wysokiej jakości, nasiona długo zachowują zdolność kiełkowania. Rośliny zasiane i zasadzone w tych dniach, kiełkują powoli, ale ładnie. Mają silny system korzeniowy, mocną łodygę i rosną powoli, ale stają się wytrzymałe, odporne na uszkodzenia, choroby, zmiany temperatury, suszę i mróz.
Dokarmianie korzeniowe i dolistne roślin; przycinanie, wycinanie, szczepienie i przygotowanie sadzonek; sporządzanie siana; ochrona przed chorobami i szkodnikami; zbiór do długiego przechowywania i nasion; przygotowanie korzeni roślin leczniczych; przygotowanie uprawianej produkcji do konserwowania: kiszenie, kwaszenie kapusty, suszenie, sporządzanie soków i wina.

24 lipca
Siew, sadzenie i przesadzanie wszystkich upraw daje dziś wątłe rośliny i najniższe plony. Rośliny nie kiełkują i trudno im się zakorzenić, ale te, które przetrwają, będą miały silny system korzeniowy, mocne łodygi, piękne kwiaty i owoce.
Jest to dobry czas na eksperymenty, gdy konieczne jest uzyskanie niezwykłych nietypowych roślin z pomocą selekcji klonalnej, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się różnych mutantów.

25 lipca
W ogrodzie warzywnym – nie zaleca się siać i sadzić żadnych roślin, przycinać. Możliwe jest spulchnianie suchej ziemi, odchwaszczanie, przerzedzanie pędów.
Zbiór nasion i roślin okopowych dla sadzonek. Zbieraj owoce, ale nie do przechowywania.
Skuteczne zwalczanie szkodników i chorób.
Nie zaleca się – siewu i sadzenia większości roślin, podlewania i nawożenia.
W sadach – przycinanie, zwalczanie szkodników i chorób, przycinanie drzew i krzewów. Koszenie trawnika.

26 lipca
W ogrodzie – sadzenie pomidorów, ogórków, kalafiorów (w północnych obszarach – w szklarni). Wysiew nasion ogórka do uprawy w szklarni. Sadzenie drugiego zbioru ziemniaków. Wysiew kapusty pekińskiej na jesienną uprawę pod folię, a także wysiew nasion warzyw liściastych, rzodkiewki. Podlewanie i dokarmianie bardzo umiarkowanie.
Kwiaty – dzień sprzyjający sadzeniu kwiatów, zwłaszcza cebulowych. Ukorzenianie sadzonek.

27 lipca
Korzystne w Rybach: siew, sadzenie i przesadzanie wszelkich roślin, zwłaszcza warzyw, dyni i roślin psiankowatych; sadzenie sadzonek; sadzenie ziemniaków; siew roślin kwitnących; podlewanie, spulchnianie.

28 lipca
W ogrodzie warzywnym – sadzenie i przesadzanie roślin nie jest zalecane.
Zbiór czosnku, ziemniaków, zbiór nasion na nasiona. Spulchnianie suchej gleby, odchwaszczanie, zbiór roślin okopowych do przechowywania, zwalczanie szkodników i chorób. Przerzedzanie sadzonek, grabienie.
Nie zaleca się – zbierania, przesadzania, ukorzeniania, nawożenia i podlewania, przycinania.

29 lipca
W ogrodzie – można kosić trawnik, usuwać suche gałęzie z drzew i krzewów, pędy owocujących malin.
Zwalczanie chwastów, szkodników i chorób.
Zbieranie plonów do przechowywania.
Parapety – suszenie roślin leczniczych, mrożenie owoców, jagód.

30 lipca
Korzystne w Baranie: orka, spulchnianie, zanurzanie, wymiana gleby w doniczkach; przerzedzanie sadzonek, pielenie, przycinanie sanitarne, przycinanie wąsów truskawek, usuwanie pędów, szczypanie; leczenie szkodników i chorób; zbieranie nasion dla sadzonek, w tym roślin korzeniowych i leczniczych; zbieranie do długotrwałego przechowywania wszystkich upraw.
Kwiaty – cięcie kwiatów, są one lepiej przechowywane do transportu i długo utrzymują świeżość w bukiecie.

31 lipca
W ogrodzie warzywnym – na południu – drugie sadzenie ziemniaków. Wysiew nasion kapusty pekińskiej, kalarepy, pietruszki korzeniowej, selera, pasternaku.
Kształtowanie pomidorów. Wysiew kalafiora, brokułów do uprawy w szklarni. Wysiewanie sadzonek traw.
Podlewanie, nawożenie, odchwaszczanie, układanie kompostu.
Kwiaty – sprzyjający dzień do sadzenia kwiatów cebulowych, sadzenia i dzielenia bylin.
Nie zaleca się – rozluźniania w strefie korzeniowej i przesadzenia.


Jeśli masz jakąś egzotyczną roślinę, którą chciałbyś reklamować, to zapraszamy cię do nas! Możesz wstawić reklamę, a znajdziesz szybciej nabywców! Pisz do nas  na kontakt@kalendarzbidynamiczny.pl

Oferty Analiz

Emma Lange – portfolio
Emma Lange – blog
adres e-mail: kontakt@emma-lange.pl

|

Poprzedni artykułBurze Magnetyczne w lipcu 2021
Następny artykułHoroskop na lipiec 2021
Autorka wielu książek, numerolog, psycholog, terapeutka. Naukowiec, który łączy naukę z ezoteryką. Świetny homeopata, astrolog i runistka.