1 lutego – Trzeba rozpalić ogień, a tym samym zaprosić powodzenia i szczęścia, by weszły do domu. Trzeba przygotować specjalne miejsce na ogień, który może się bezpiecznie palić i dawać nadzieję.

3 lutego – „Dzień Maksyma”. Ten dzień został nazwany „Maksymem Pocieszycielem” – nie powinniśmy przeklinać i mówić o kimś brzydko. Maksym pomaga tym, którzy zostali niesprawiedliwie skrzywdzeni. Pamiętaj, aby uraczyć uprzejmym słowem wszystkich tych, którzy uratowali cię z kłopotów.

5 lutego – „Dzień Czystości”. Tego dnia konieczne było wyczyszczenie wszystkich zapasów i usunięcie tego, co już było niepotrzebne. Należy usunąć wszystko, co niepotrzebne. Nie warto wydawać dużo pieniędzy tego dnia, a wręcz przeciwnie – lepiej oszczędzać.

6 lutego – zdecydowanie powinieneś kupić chleb i podzielić się nim z kimś. Możesz nawet nakarmić zwierzęta, a wtedy na pewno będziesz przyciągał szczęście.

8 lutego – „Dzień znudzonego”. W tym dniu powinien pamiętać zmarłych. Wierzono, że zmarli także tęsknią za bliskimi ludźmi, którzy pozostali w świecie żywych. I zdają się zbliżać do świata żywych, aby zjednoczyć się w całkowitej energii wszechświata.

9 lutego – „Dzień św. Jana Chryzostoma”. W ten dzień zwróć się do świętego, aby uzyskać pomoc, ochronę przed nieszczęściem i rozpaczą. Możesz oczyścić duszę.

12 lutego – wierzono, że w tym dniu mieszkańcy lasu organizują walki, więc lepiej spędzić ten dzień bez mięsa, aby duchy zwierząt nie wpadły w gniew.

14 lutego – „Walentynki. Wierzono, że tego dnia dziewczęta powinny po przebudzeniu powiedzieć: „mam ładną twarz i ciało, niech moja dusza będzie również dobra, niech poleci do nieba i z wysokości niebiańskiej ujrzy kogoś, kto jest mi przez los przeznaczony”. A wtedy pan młody może pojawić się we śnie.

16 lutego – „Dzień Anny”. Tego dnia poproś o zdrowie swoich dzieci. Traktuj swoje dzieci dobrze. Daj im radość, kup prezenty.

20 lutego – aby odnieść sukces, pieczono produkty z mąki z cebulą. Trzeba było rozdać to wszystko tym, którzy nie mają pieniędzy. Zwykle takie ciasta były niesione pod kościół. Wierzono, że im więcej rozdasz, tym więcej szczęścia przyjdzie do ciebie. Najbardziej udany dzień na produkcję wywarów i nalewek z ziół leczniczych.

21 lutego – dzisiaj czyta się modlitwy, aby pomyślnie coś sprzedać. Prosi się o pracę, o materialne bogactwo w rodzinie i domu. Dziś można umieścić znalezioną monetę pod piętą – będzie to bardzo dobry amulet. Nie wolno przeklinać, szczególnie stojąc przed lustrem.

22 lutego – „Dzień butów”. Uważano, że jeśli kupisz buty w tym dniu, będziesz przyciągał szczęście. Wierzono również, że jeśli zrobisz coś własnymi rękami i ciężko popracujesz, wtedy będziesz miał bardzo dobre wyniki.

24 lutego – wierzono, że w tym dniu złe duchy mogą wkraść się do domu, a ludzie mogą pokazać różnego rodzaju pokusy i zależności. Dlatego trzeba oczyścić swój dom. Podróżujący ludzie nie powinni zostawać sami. Dzieci nie powinny pozostawać w pokoju bez nadzoru.

25 lutego – „Dzień Światła”. Wierzono, że jeśli spojrzysz w gwiazdy tego dnia, twoje oczy staną się jaśniejsze i nie będą bolały.

28 lutego – wierzono, że jeśli w tym dniu będzie wiele gwiazd na niebie, to cały rok zakończy się sukcesem.

autor: Emma Lange