Zbieramy dla Was mądrości ludowe z różnych tradycji, głównie słowiańskich, które pochodzą od Słowian mieszkających od wschodu po zachód.

Jest to czas zakochanych, odnawiania związków, romantycznych uniesień. W tym miesiącu Bogini Łada może pobłogosławić każdego z nas na miłość.

1 maja – W tym dniu można obmyć głowę i skórę wodą, aby zmyć choroby i problemy ze skórą i włosami. Również w tym dniu można przeprowadzić różnego rodzaju oczyszczanie.

2 maja – Pieczemy chleb, tkamy nowe tkaniny lub kupujemy nowe ręczniki, aby przynieść je jako prezent wiośnie. Jeśli wiosna przyjmie prezent, nasze szczęście wzrośnie.

3 maja – W tym dniu obowiązkowo wspominamy osoby zmarłe, szczególnie rodziców, jeśli odeszli. Uważa się, że w pewnym momencie zmarli mogą znów się z nami porozumieć, dotknąć nas swoją Duszą. Jeśli rodzice czuli się winni przed dziećmi, przychodzili do nich w swoich snach.

5 maja – Dzień Przysięgi. Jeśli w tym dniu złożymy obietnicę, to zmieni ona życie. Zatem jeśli chcesz coś dostać, możesz obiecać, że zrobisz coś ważnego, a musisz to zrobić w ciągu 40 dni, zmienisz swoje przeznaczenie.

6 maja – to dzień św. Jerzego Zwycięzcy. W tym dniu nie wolno krzyczeć i walczyć, bo ściągniesz to na siebie i będziesz miał kłopoty. W tym dniu nie można nic robić z ziemą i nie można wykonywać żadnych rzemiosł.

10 maja  – Jeśli założysz własny biznes i coś pójdzie nie tak, to w tym dniu powinieneś kupić chleb i rozdać go biednym lub dać coś biednym. Uważa się, że nieszczęście chodzi po ziemi i puka do okien, ale jeśli byłeś hojny i dałeś coś od siebie, jeśli napełniłeś kielich życia, to nie powinieneś obawiać się kłopotów.

11 maja – Dzień Brzozy. W tym dniu zbierano i pito sok. Uważa się, że ma on specjalne właściwości, przynosi zdrowie. Ale nie można pić zbyt dużo soku, bo może to zaszkodzić (pisaliśmy o tym). W tym dniu szło się pod Brzozę i czczono ją jako portal, który może pomóc wyprosić nowe możliwości i energię.

12 maja – Dzień Czarnego Bzu, ale dzień ten nazywany jest również dniem Dziewięciu Męczenników lub Dziewięciu Uzdrowicieli. Jeśli ktoś w tym dniu zachorował, mógł zwrócić się do leczniczych właściwości drzew i poprosić je o pomoc. Jeśli na niebie pojawi się błyskawica, to należy oczekiwać pojawienia się choroby na ziemi lub wielu ludzi może umrzeć z powodu choroby.

15 maja – To Dzień Borysa, w tym dniu można było liczyć pieniądze. Należy opłacić rachunki, oddać długi, zapłacić czynsz. Nie powinno się pożyczać pieniędzy.

16 maja – Dzisiaj nie możemy jeść chleba i kapusty, a w niektórych miejscach nie pije się nawet mleka, ponieważ uważa się, że szczęście może się skończyć. W tym dniu nie należy prosić dziewczyny o rękę, bo jej życie nie będzie bogate.

17 maja – To dzień Pelagii, która chroniła ptaki i wszystkie żywe istoty. Jest to dzień natury, radości i przyjaźni. Na Pelagii zawsze można polegać, ptaki jej ufają. W tym dniu można dokarmiać ptaki. W Ameryce Północnej obchodzi się Dzień Klonu. Jeśli kwitnie klon, można do niego przyjść i poprosić o siłę. Jeśli przenieść ten rytuał do naszych realiów, to można zaopatrzyć się w syrop klonowy (przepis znajdziecie w naszym kalendarzu).

20 maja – Dzień Kąpieli. Należało wziąć trochę wody, która odstała, i polać się nią. Uważa się, że zmywa wszystkie choroby i długi. W tym dniu można pić herbatę z miodem akacjowym, może to przynieść szczęście.

22 maja – Dzień św. Mikołaja. W tym dniu nie należy zbyt dużo pracować, a także nie kąpać się w rzekach i jeziorach, aby nie zbezcześcić wody. Ale możemy jeść kaszę gryczaną, przyniesie to szczęście i pomoc przyjaciół. W niektórych kulturach dzień ten był obchodzony jako Dzień Olchy, nie wolno było się też kąpać i rozpalać ognisk, bo można było sprowadzić na głowę nieszczęście. Duchy Olchy mogły przechodzić obok domów i robić jakieś żarty, udawać kogoś i śmiać się z właścicieli.

25 maja – Dzień Lilii. Jeśli w tym dniu było widać dużo wilków, wierzono, że we wsi będzie rodzić się mniej dzieci, mniej zwierząt domowych. Jeśli było wiele owadów, to mówiono, że będzie susza. W tym dniu należy się dużo modlić, aby się oczyścić, zwrócić się ku duchowej stronie życia i poczuć siłę.

27 maja – Dzień Dzieci. Jeśli była burza lub zła pogoda to znaczyło, że łzy dzieci spadają na ziemię lub wiele dzieci płacze w niebie, że odeszły przedwcześnie. Dzieci proszą swoje matki, aby się za nie modliły, aby się nimi opiekowały. W tym dniu trzeba zadbać o dzieci. Również w tym dniu dawało się prezenty przyjaciołom, aby rodzina przyjaciela była silna i mocna.

30 maja – Dzień Węża. Król Węży wypuszczał swoje węże z nor i kazał im iść do ludzi, aby obserwowali, jak się zachowują. W tym dniu są aktywne czary i zaklęcia ślubne, na bogactwo.

31 maja – Dzisiaj dzieci powinny modlić się za swoich rodziców, aby ci żyli długo. Jeśli dzieci pogodzą się z rodzicami, rodzina będzie silna i da wielu ludzi sukcesu.

Zamów

Emma Lange – portfolio

Emma Lange – blog
adres e-mail: kontakt@emma-lange.pl

|

Poprzedni artykułKalendarz Księżycowy – 30 kwietnia 2021
Następny artykułKalendarz Biodynamiczny – maj 2021
Autorka wielu książek, numerolog, psycholog, terapeutka. Naukowiec, który łączy naukę z ezoteryką. Świetny homeopata, astrolog i runistka.