Zbieramy dla Was mądrości ludowe z różnych tradycji, głównie słowiańskich, które pochodzą od Słowian mieszkających od wschodu po zachód.

1 maja
> Trwały już siewy.
> Powszechnie wierzono, że jeśli zakwitły fiołki i wierzba płacząca, to czas siać rzodkiewkę, cebulę, marchew, koper i pietruszkę.
> Aby włosy dobrze rosły, głowę zwilżono pierwszym majowym deszczem.
> W tym dniu powinny być wykonywane wszystkie rytuały związane z urodą i pielęgnacją kobiecości.

2 maja
> W tym dniu modlono się o ustąpienie chorób, o siłę dla ciała.
> Uważano, że w tym dniu sędzia nie ma prawa brać łapówki, musi sądzić sprawiedliwie, bo inaczej diabły zabiorą mu duszę.
> Kobiety we wsiach nosiły nowe ubrania, aby przyciągnąć mężczyzn.
>  Kobiety lepiły placki na łonie natury, oddawały tym hołd Ziemi i jej energii. Takie rytuały przynosiły bogactwo. Oczywiście, oczyszczano domy.

3 maja
> Wspominano zmarłych, chodzono na cmentarz i przywoływano zmarłych rodziców. W tym dniu dusze zmarłych wędrowały po cmentarzu, można było je zobaczyć.
> Przy stole obiadowym oczekiwano, że ród da swoim potomkom siłę. Stół suto zastawiano, przykrywano białym obrusem. Przy ikonach zapalano świece i proszono Pana o dobre zbiory.

4 maja
> W tym dniu po ulicy mógł chodzić diabeł, mógł zbliżać się do domów, więc starcy wychodzili na zewnątrz i odczytywali zaklęcia. Kobiety natomiast ubierały rzeczy tyłem do przodu, ponieważ uważały, że w ten sposób można zmylić złe moce, nie dać sobie wyrządzić krzywdy.
> Dzisiaj nie należy zbyt wiele o sobie opowiadać.

5 maja
> W tym dniu czczono cebulę. Związanych jest z nią wiele rytuałów.
 Ochrona przed złymi sąsiadami – aby uniknąć negatywnych wpływów, należy uprawiać cebulę na parapecie, a odetnie ona negatywne wpływy i oczyści osoby mieszkające w domu.
Przyciąganie pieniędzy – łupiny cebuli wkłada się do pudełka. Przy dodawaniu nowej porcji należy włożyć do środka dłoń i wypowiedzieć: „niech pieniądze też szeleszczą”. Jeśli łupin jest zbyt dużo, można je spalić, gdy Księżyca przybywa.
Pozbycie się koszmarów sennych – obierz cebulę, przekrój ją na 2 części i umieść nad wezgłowiem. Rano cebula powinna zostać wyrzucona. Ten magiczny rytuał wykonuj co noc przez 1 tydzień.

6 maja
> Dzień był uznawany za święto pasterzy, których częstowano obfitą jajecznicą, dawano im pieniądze i płótna.
> Zabronione jest robienie czegokolwiek z wełny (robienie na drutach, przędzenie, a nawet zrywanie wełnianych nici).
> Św. Jerzy jest uważany za patrona pól i roślin uprawnych, dlatego 6 maja chłopi święcili plony i pola.

7 maja
> Chłopi zaczynali siać owies. Siew można rozpocząć dwa dni przed lub dwa dni po pełni Księżyca.
> Jeśli w tym dniu wystąpiły przymrozki, to do jesieni będzie jeszcze ich 12.
> Jeśli świt jest żółty, to w najbliższej przyszłości nie będzie deszczu.
> Jeśli jest możliwość chodzenia po rosie o poranku, wykorzystaj jej magiczne właściwości.

8 maja
> Patron tego dnia nazywany był klucznikiem. Wierzono, że otwiera kluczem niebo, aby nadeszły deszcze. Ludzie modlili się do świętego, aby uchronił niebo przed suszą.
> Chłopi zaczynali siać grykę, czekali na przylot śpiewających ptaków.
> Gdyby ptaki siadały na pole konopi, plony byłyby dobre.
> Dla ptaków na podwórku rozrzucono nasiona konopi.
> Gospodynie obchodziły z pokrzywami górne pomieszczenia. Myto podłogi naparem z pokrzywy.

9 maja
W tym dniu można było odprawiać różne rytuały związane z ziemią. W tym dniu, 9 maja, aby prośba została wysłuchana, należy przyjść na cmentarz jak najwcześniej, znaleźć grób osoby o tym samym imieniu i powiedzieć jej o swojej prośbie.

10 maja
> Zaczynano orać pola, wszędzie trwały prace: w ogrodach i sadach.
> Nie wolno jeść ziarna przeznaczonego do siewu, gdyż w przeciwnym razie nie będzie zbiorów.
> Chłopi wierzyli, że w tym dniu siły nieczyste będą próbowały przeniknąć do domów ludzi pod postacią ptaka lub zwierzęcia. Człowiek, który nieświadomie udziela schronienia bezbożnej istocie, sprowadza na siebie wielkie nieszczęście.

11 maja
> Zgodnie z powszechnym przekonaniem, ciepły wiatr w tym dniu przynosi zdrowie. Wiatr był najlepszym sposobem na utrzymanie chorego w zdrowiu, dlatego nasi przodkowie robili specjalne amulety i udawali się z nimi na rozstaje dróg. Tam czekano, aż wiatr z południa wejdzie w amulet, który następnie zakładano choremu, aby ten szybko wyzdrowiał.
> Zwyczajem było również zbieranie soku z brzozy. Szczególnie cenny był ten, który został zebrany z górnej części pnia. Taki sok pomagał ludziom cierpiącym na gorączkę. Jednak przed wypiciem, chory musiał się wykąpać w deszczówce, a przynajmniej obmyć nią twarz.
> Uzdrowiciele podawali chorym napój z pokrzywy, babki zwyczajnej, macierzanki, które zbierano na polach.
> W tym dniu łączymy się z naszym wewnętrznym uzdrowicielem na Jodze Twórczości. Terapia polegająca na działaniu wewnętrznych sił uzdrawiających – kontakt@emma-lange.pl

12 maja
> Majowe święto uzdrowicieli i uzdrowicielek. Dziewięciu męczenników z Kyziku jest powszechnie uznawanych za interpretatorów snów. Modlono się do nich także o uzdrowienie z ospy wietrznej. Uzdrowiciele szepczą imiona męczenników nad chorymi, aby wyleczyć ich z dziewięciu dolegliwości.
> W tym dniu wypowiadano życzenie: „Będę stał błogosławiąc wschód i zachód. Na mnie krzyż świętego Jezusa Chrystusa, wszędzie ze mą. Niebo to mój zamek, ziemia to mój klucz, a ty nieszczęście, nie pukaj do mnie. Stąpam po kamieniu, nie ma krwi, nie kapie, nie kłuje, nie boli mnie ciało. Aniołowie z przodu, aniołowie z tyłu. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
Dla morza oceanu, na skale, na której stoi Kościół. Jest silny, nie choruje, nie zna bólu, nie zna bólu, nie zna bólu, nie zna bólu. W ten sam sposób ja, sługa Boży (imię), nie byłbym chory, cierpiący, obolały. Jestem otoczony skalistą górą, która chroni mnie przed chorobami. Żelazny zamek, zamek Matki Bożej. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.”
> Zapraszamy na Jogę Twórczości – kontakt@emma-lange.pl

13 maja
> Od tego dnia zaprzestawano swatania, ponieważ nadchodzący (wg starych tradycji) miesiąc maj jest niekorzystny dla nowożeńców. Propozycja małżeństwa otrzymana w tym dniu była uważana za obraźliwą, a nawet haniebną. Kiedy ludzie dowiadywali się, że ktoś planuje wziąć ślub w tym dniu, rozpuszczali plotkę na temat tej pary. W dawnych czasach w maju nie udzielano ślubów.

14 maja
> Prorok Jeremiasz był popularnie nazywany Zapasznikiem, gdyż zwykle w tym okresie rozpoczynały się najważniejsze i najbardziej wyczerpujące prace dla rolników. Wtedy zwracano się do Boga, prosząc Go o pomoc. Wierzono, że 14 maja sam prorok Jeremiasz zaprzęga swój rydwan na Niebie, sieje chleb i pomaga rolnikom, którzy się do niego modlili.

15 maja
> Nazywany jest także dniem słowika, ponieważ w tym czasie słowiki zaczynają śpiewać. Uważano, że jeśli ptak śpiewa, to wiosna odchodzi, a lato przychodzi.
> Usłyszeć śpiew słowika przed kukułką zwiastuje szczęśliwe lato.
> Jeśli ptak śpiewa w nocy, nadchodzący dzień będzie jasny i przyjemny.
> Jeśli prowadzisz handel lub coś sprzedajesz, możesz odprawić rytuały szczęścia.

16 maja
> Podczas przesadzania kiełków nie jedzono chleba, aby kury ich nie wydziobały.
> Aby zapobiec zjadania kapusty przez robaki, nie można jej sadzić w czwartek.
> Ludzie przesiewali nasiona kapusty z ręki do ręki, aby zamiast kapusty nie wyrosła brukiew.
> Wierzono, że jeśli tego dnia krowy wrócą z pastwiska najedzone, będą miały więcej mleka.
> Gospodynie zaczynały gotować zupę kapuścianą.

17 maja
> Święta Pelagia była patronką niewinnych dziewcząt i ptaków.
> Niewinnie osądzeni zwracali się po wsparcie i pomoc do patrona.
> Wieczorem na Pelagii ogrodnicy zabierali do ogrodu pękniętą donicę, wyrywali pokrzywy z korzeniami i stawiali donicę na środku grządki. W ten sposób chłopi odstraszali szkodniki i złe duchy.

18 maja
> Rolnicy wypalali starą trawę na polach i sadzili kiełki kapusty. Sadzeniem zajmowała się najstarsza kobieta w rodzinie. Robiła to wcześnie rano, kiedy nikt nie mógł jej zobaczyć.

19 maja
> W dzień Hioba najstarsza kobieta z rodziny siała kapustę.
> Na Hioba siano groch. Nie jest to jednak takie proste, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Siano go w wilgotnej ziemi o zachodzie słońca, gdy Księżyc malał. Siewu dokonywano wieczorem, aby wróble nie widziały i nie dziobały grochu. Oprócz grochu siano dynię, rośliny strączkowe i ogórki. Ogórki zasadzone tego dnia miały być idealne do kiszenia. Wychodzą mocne, pachnące i chrupiące.

20 maja
> Aby dać koniom siłę i zdrowie, pędzono je przez wodę w rzece. Rano wystawiano na słońce pełne wiadra wody. W południe, gdy woda się ogrzała, polewano nią konie.
> W tym czasie prace siewne szły pełną parą. Uważano, że wiatry wschodnie i zachodnie są najbardziej odpowiednie do sadzenia i siewu.

21 maja
> Święto Jana Ewangelisty, zwane też świętem Arsen. W tym dniu zwyczajowo sieje się pszenicę. Zgodnie ze zwyczajem, w tym dniu do domów chłopskich przychodzili żebracy i pielgrzymi po oddaniu czci na polu. Gospodynie częstowały swoich gości plackiem pszennym, za co goście chwalili je i dziękowali im.
> Istnieją różne okoliczności: traci się siły po chorobie, porodzie, stresie itp. Wyjdź na zewnątrz, podnieś ręce nad głowę, spójrz na gwiazdy i powiedz: „Gwiazd się nie liczy, nieba się nie mierzy. O Panie, mój Boże, moce niebieskie są ze mną. Chwalę Matkę Bożą, Ojca, Syna i Ducha Świętego. Amen„.

22 maja
> Święty Mikołaj jest jednym z najbardziej czczonych świętych. Zgodnie z tradycją św. Mikołaj zrobił wiele dobrych uczynków. Ocalił od zniszczenia rodzinę, która popadła w ubóstwo, wstawiał się za ludźmi niesłusznie skazanymi, ratował tonących i marynarzy, ratował więźniów z więzienia, wskrzeszał zmarłych, pomagał chorym i ubogim.
Święty Mikołaj był czczony w taki sam sposób jak Maryja Panna i Jezus Chrystus.
Modlitwa do św. Mikołaja o pomyślność w pracy jest polecana do przeczytania w samotności i skupieniu przed ikoną. „Święty Mikołaju Cudotwórco, opiekunie i dobroczyńco. Oczyść moją duszę z przywar zazdrości i złośliwości złych ludzi. Jeśli dzieło nie powiedzie się z powodu grzesznej intencji, nie karz moich nieprzyjaciół, ale pomóż im uporać się z zamętem w ich duszach. Jeśli sadza jest na mnie, szczerze żałuję i proszę o cudowną pomoc w sprawiedliwej pracy. Ześlij mi pracę zgodną z moim sumieniem i zapłatę zgodną z moją pracą. Niech tak się stanie. Amen„.

23 maja
> Apostoła Szymona Zelotę uważano za mistrza wszystkich ziół. Zgodnie z jego wolą na ziemi rosną wszelkiego rodzaju rośliny – lecznicze i złe, piękne i niepozorne, jałowe i miododajne. Święty był również uważany za pomocnika w poszukiwaniu skarbów zakopanych w ziemi (worki czy skrzynie z pieniędzmi).
> W tym dniu możesz leczyć się ziołami.

24 maja
> W tym dniu czytano zaklęcia o uzdrowienie z wszelkich chorób. Użyj tych magicznych słów, gdy bierzesz kąpiel w saunie. Przy ostatnim polaniu wodą powiedz: „Usuń wodę z mojej chudości, suchości, zadrapań, wietrznych rozstajów i obmyj wodą niewolnika Boga (imię). Jak kaczka od morza, tak ja od choroby. Jak z gęsi, tak ze mnie choroba. Jak woda z gęsi, tak cienkość z (imienia). Amen. Amen. Amen.”

25 maja
> Na stawach i jeziorach pojawiają się pierwsze kwiaty białych lilii wodnych. Można je podziwiać, ale nie wolno wnosić ich do domu, bo w przeciwnym razie wszystkie zwierzęta gospodarskie zostaną zabite.
> W tym dniu jarzębina w pełni rozkwitała.
> Kobieta urodzona 25 maja będzie dobrą i gościnną gospodynią. Solenizantka zakładała czerwoną sukienkę i podchodząc do górskiego jesionu, zaklinała swój dom od piorunów i ognia.
> Drzewo jarzębiny znajduje się w meta kartach, można z nimi medytować.

26 maja
> Wraz z ciepłym wiatrem pojawiają się komary. Nasi przodkowie wierzyli, że jesienią wiatr przenosi komary do ciepłych mórz, a wiosną wracają one z powrotem. Wierzono, że jeśli w okresie od 26 maja do 22 czerwca zabijesz komara, pojawi się kilkanaście kolejnych krwiopijczych owadów. Komary są zabijane po przesileniu letnim, wtedy populacja komarów znacznie się zmniejsza.

27 maja
> „Nosić len to być zdrowym” – to powiedzenie jest tak samo prawdziwe dzisiaj, jak i wiele wieków temu. Wśród wielu tkanin wykorzystywanych do produkcji odzieży, len zajmuje szczególne miejsce. Lniane suknie, garnitury, sukienki, koszule nigdy nie wychodzą z mody. Z lnem wiąże się wiele wierzeń, zwyczajów i rytuałów. Materiał ten odgrywał bowiem nieocenioną rolę w życiu naszych przodków. Dziś len powraca do nas jako materiał praktyczny, elegancki i zdrowy.
> Czczenie świętej Paraskewy Piatnickiej jest związane z lnem. Paraskewa była patronką zakładów lniarskich i odpowiadała za szczęście kobiet. Na starożytnych ikonach przedstawiana jest jako wysoka i szczupła, z rozpuszczonymi włosami, symbolizującymi nitki lnu.

28 maja
> Od tego dnia zaczyna się prawdziwe ciepło, a za kilka dni pojawia się lato. Siano późny owies i pszenicę.

29 maja
> Tego dnia wysiewano jęczmień i żyto.
> Jeśli grzmot dudnił, oznaczało to, że żniwa będą obfite.

30 maja
> Na Eudokii często pada deszcz, ale jeśli pogoda była jałowa, tego dnia chłopi zwracali się do Androna, opiekuna nieba, z prośbą o otwarcie niebiańskich bram i uszczęśliwienie ludzi obfitym deszczem, po którym zasiane zboże lepiej wykiełkuje.
> Stań pod spadającą wodą i zmyj negatywne strumienie zazdrości.

31 maja
> Według ludowego wierzenia dusza osoby urodzonej w tym dniu leci do dębu i jak ptak szuka gniazda. Od tego momentu życie drzewa jest zaczarowane.
> W dawnych czasach ludzie urodzeni 31 maja przychodzili do dębu i długo przy nim siedzieli, czerpiąc z niego energię życiową.

 

Zamów

Emma Lange – portfolio

Emma Lange – blog
adres e-mail: kontakt@emma-lange.pl

|

Poprzedni artykułZaćmienie Słońca – Świat Podzieli Się Na Pół
Następny artykułKalendarz Księżycowy – 30 kwietnia 2022
Autorka wielu książek, numerolog, psycholog, terapeutka. Naukowiec, który łączy naukę z ezoteryką. Świetny homeopata, astrolog i runistka.