Zbieramy dla Was mądrości ludowe z różnych tradycji, głównie słowiańskich, które pochodzą od Słowian mieszkających od wschodu po zachód.

W styczniu rozpoczyna się prawosławne Boże Narodzenie, a następnie Objawienie Pańskie. Katolicy obchodzą Dzień Trzech Króli, który jest bardzo ważny. W tym miesiącu nabierano sił, które można było następnie wcielić w trudne dni. Słońce zaczyna się budzić, a styczeń uważany jest za miesiąc, który przecina zimę. Ten akurat styczeń prowokuje ruch. Każda rada w tym miesiącu będzie cenna i ważna. Wyjdźmy poza to, co już wiemy i nie zatrzymujmy się, nie słuchajmy swoich obaw, bo pochodzą one od sił zła. Skrzydła Anioła poniosą nas ku przyszłości, w kierunku nowych horyzontów.

1 stycznia
Jeśli na niebie jest dużo gwiazd, to większość życzeń się spełni. Wierzono, że anioły słuchają tego, o co ludzie proszą i przenoszą nasze prośby i życzenia jeszcze wyżej.

2 stycznia
Dzień w którym wróble ocieplają swoje gniazda. Wierzono, że w tym dniu należy dbać o swoje domy.

3 stycznia
W tym dniu w niektórych prowincjach pieczono naleśniki, a ten, kto zjadł pierwszy naleśnik i ukradł go pani domu, która specjalnie go pilnowała, miał mieć szczęście przez cały rok.

4 stycznia
W tym dniu kobiety w ciąży jadły kaszę, bo istniał przesąd, że jeśli kobieta w ciąży jadła kaszę, to miała łatwy poród. Kasza była zawijana w małe płócienne torebeczki i wiązana przy łóżku dziecka – wierzono, że pomaga chronić dziecko przed złą siłą.

5 stycznia
Pieczone ciasteczka w formie zwierząt, bo wierzono, że mogą przyciągnąć siłę na cały rok.

6 stycznia
Według szamańskich zwyczajów w tym dniu nikt nie powinien pozostać bez jedzenia. Jeśli nie przygotujemy jedzenia na cały dzień, odbieramy sobie obfitość. Nasyćmy ten dzień pysznym jedzeniem i stwórzmy aurę obfitości.

7 stycznia
Nie powinno się wykonywać żadnych ciężkich prac, bo można przyciągnąć nieszczęście.

9 stycznia
Jeśli w tym dniu pokłócisz się z kimś, to można zmienić na gorsze swój los.

10 stycznia
Szło się do swatki, bo jeśli w tym dniu pan młody zapuka do domu panny młodej, to ich miłość nigdy się nie skończy. Swatki były wysyłane do domu pana młodego, aby wzmocnić rodzinę.

11 stycznia
To dzień, w którym należy poświęcić się swoim dzieciom. W tym dniu dzieci były kąpane w wodzie święconej i wycierane czystymi ręcznikami. Zmywano z dziecka złe przeznaczenie.

12 stycznia
W tym dniu należy pożegnać się z chorobami. Należy podjąć decyzję, że nie będzie się chorować, a to oznaczało zmianę, pracę nad sobą. Módlcie się do uzdrawiających ikon, świętych.

13 stycznia
Można zapraszać gości do domu, a jeśli ktoś w tym dniu zapuka do drzwi z prośbą, nie wolno odmawiać, bo można ściągnąć na siebie kłopoty.

14 stycznia
Nie powinniśmy mówić źle o ludziach, ani kłócić się, bo możemy mieć kłopoty.

15 stycznia
Nie należy planować żadnych wyjazdów, nie należy kupować biletów i nie należy rozważać podróży, ponieważ energia może zachować się tak, że nic się nie wydarzy lub nie będziemy zadowoleni z podróży, nawet jeśli odbędzie się ona latem.

16 stycznia
W tym dniu powinniśmy posprzątać i oczyścić energię domu za pomocą muzyki. Kobiety zbierały się i śpiewały w domu, więc kobiecy śpiew oczyszczał dom.

17 stycznia
Pamiętaj, aby przygotować coś na bazie miodu, a wtedy wniesiesz do domu bogactwo.

18 stycznia
Dobrze rozpocząć hartowanie ciała poprzez niskie temperatury. Jeśli wyjdziesz z domu wczesnym rankiem i położysz trzy monety pod drzewem, to pożegnasz się z biedą.

19 stycznia
Pozbądźcie się przewinień i przebaczcie tym, którzy wyrządzili wam zło, ponieważ jeśli po tym dniu nadal będziecie ciągnąć swoje przewinienia, dobra energia nie dotrze do was.

20 stycznia
W tym dniu kąpano się w ziołach i w wodzie święconej, aby odstraszyć pecha.

21 stycznia
Daj komuś prezent, aby ta osoba poczuła się dobrze, a wtedy cały rok będzie dla ciebie szczęśliwy.

22 stycznia
Jeżeli w tym dniu nie postawisz sobie żadnego, nawet małego celu, to energia szczęścia nie zawita do twojego domu. Nie powinieneś długo spać, ponieważ możesz przespać swoje szczęście.

23 stycznia
Dzień hobby i rzemiosła. Aby napełnić się energią, powinieneś być zmotywowany do działania, nie stać w miejscu i pozwolić rzeczom się poruszać.

24 stycznia
Jest to dzień złych mocy, ludzie nie wychodzili z domów, bo można było spotkać złego człowieka lub zły duch może zajść od tyłu i namawiać do bycia zazdrosnym, do oszukiwania. 

25 stycznia
Dziś dokarmiaj ptaki, a wtedy szczęście będzie z tobą przez cały rok.

26 stycznia
Dzień kota – miłośnicy kotów mogą kupić kota lub zaopiekować się nim. Zróbmy coś dla kotów. Nawet słuchanie kociego mruczenia będzie bardzo korzystne, ma działanie lecznicze.

27 stycznia
Dzień Matki Bożej. W tym dniu modlono się do Orędowniczki, aby chroniła przed nieszczęściem.

28 stycznia
Nie powinno się pracować z ziemią. Nie wolno nawet było podnosić czegoś z ziemi, żeby nie narobić sobie kłopotów.

29 stycznia
W tym dniu wychodząc z domu, należy wziąć ziarno do kieszeni lub torebki, aby poczuć bogactwo lub dotknąć szczęścia.

30 stycznia
Należy porozmawiać z Duchem Domu, bo jeśli nie porozmawiasz ze swoim Duchem Domu, to pojawią się kłopoty ze strony złych duchów, które mogą rzucić klątwę na dom.

31 stycznia
Zapalano świece, aby w domu było zawsze wesoło.

Zamów

Emma Lange – portfolio

Emma Lange – blog
adres e-mail: kontakt@emma-lange.pl

|

Poprzedni artykułLustrzana Data 1 -1/2022
Następny artykułKalendarz Zdrowie i Uroda – styczeń 2022
Autorka wielu książek, numerolog, psycholog, terapeutka. Naukowiec, który łączy naukę z ezoteryką. Świetny homeopata, astrolog i runistka.