Na zewnątrz mróz i zimno, a w domu w doniczkach możemy uprawiać rośliny. Miłośnicy kwiatów mogą już moczyć nasiona. Nie omijaj kalendarza związanego z roślinami domowymi, bo możesz lepiej zadbać o swoją domową szklarnię. Kwiaty nie tylko zachwycają oko, ale także pomagają w energetycznym oczyszczeniu naszego domu.

Możesz u nas zamieścić reklamę, jeśli parasz się ogrodnictwem, sprzedażą, uprawą, leczeniem naturalnym. Pisz – kontakt@kalendarzbiodynamiczny.pl 

1 stycznia – dziś można przygotować pojemniki i narzędzia do pracy w szklarni. Możesz przesadzać domowe kwiaty. Kwiaty można podlewać odstałą wodą o temperaturze pokojowej. Karm je nawozem mineralnym – w odstępach dwutygodniowych. W szklarniach możesz zrobić to samo.

2 stycznia – siej nasiona szybko rosnących, zielonych roślin. Możesz zorganizować ogród na parapecie – na cebulę lub koperek. Doskonały dzień do siewu rukoli. Możesz zadbać o oświetlenie roślin.

3 stycznia – dzień, w którym nic nie warto robić w ogrodzie, nie przeszkadzaj roślinom. Umieścić nasiona do kiełkowania. Jeśli rośliny nie zaczną kiełkować po 20 dniach, można je wyrzucić. W tym dniu możesz zająć się drzewami iglastymi. Chroń drzewa iglaste przed poparzeniem słonecznym. Oczyść rośliny domowe z suchych liści.

4 stycznia -pamiętaj, aby dzisiaj nakarmić ptaki. Sprawdź materiał do sadzenia – cebulki, bulwy i nasiona.

5 stycznia – musisz usunąć gniazda szkodników. Jeśli twoja szklarnia jest ciepła, musisz poluzować glebę i usunąć chwasty. Możesz sadzić cebulę na parapecie, ale moczyć w wodzie przez całą noc i sadzić następnego dnia, to przyspieszy kiełkowanie.

6 stycznia – monitoruj rośliny domowe. Tego dnia możesz kupić fiołki do pokoju, które mogą przynieść szczęście i stać się amuletem twojego domu. Jeśli kupisz taki, który kwitnie na fioletowo, będziesz w stanie zmotywować się nową wiedzą i łatwiej dostrzec zmiany. W przypadku, gdy kwiaty są białe, łatwiej będzie ci przejść przez komunikację z domownikami, a czerwone lub malinowe kwiaty mogą przyciągnąć sukces i dobrobyt. W tym miesiącu fiołki są kluczem do sukcesu.

7 stycznia – zadbaj o swoje rośliny, ale nie musisz podlewać ich i nawozić. Sprawdź warzywa, które przechowujesz w piwnicy, oczyścić je ze zgniłych części. Jeśli masz łaźnię w ogrodzie, możesz gotować, dziś wspaniały dzień, aby uzyskać zastrzyk energii.

8 stycznia – możesz zrobić karmniki dla ptaków. Jeśli leży śnieg, to zrób retencję. Zasadź hybrydową werbenę, doskonałą roślinę, która pomoże ci wzmocnić serce i oczyścić naczynia krwionośne. Jest odporna na zimno, łatwa w hodowli.

9 stycznia – zadbaj o uprawy, które mają słabe korzenie. Ponadto zadbaj o rośliny domowe. Jeśli termometr nie spadnie poniżej – 5 stopni, możesz przygotować sadzonki do wiosennego szczepienia. Pobiel pnie drzew i szkieletowe gałęzie.

10 stycznia – jeśli wszystko jest gotowe w szklarniach, możesz siać wczesne zielone nasiona dla sadzonek, na przykład rukiew wodną – sałatę, gorczycę liściastą, rukolę (można sadzić na parapecie), a także rzodkiewki. Świetny dzień na sadzenie bazylii lub mięty. Niektórzy śmiałkowie mogą posadzić sadzonki pomidorów do zbioru w czerwcu.

11 stycznia – pomidory, ogórki i bazylię można sadzić w szklarniach zimowych. Świetny dzień do sadzenia pelargonii i begonii. Nawiasem mówiąc, czerwona pelargonia była uważana za opiekunkę domu, przyciągała dobrą energię i odstraszała złe duchy. Sortuj warzywa, usuwaj zgniłe.

12 stycznia – musisz sprawdzić, czy iglaki są dobrze osłonięte przed poparzeniem. Można robić dziury w lodzie w zbiornikach wodnych lub oczyścić staw. Idealny dzień na zakup roślin akwariowych.

13 stycznia – możesz siać zielone sałaty, zielone warzywa. Zadbaj o nasiona kwiatów. Możesz sadzić sosnę, małą szyszkę w doniczce z glebą i mchem. Możesz zrobić małą szklarnię w puszce. Nasiona mogą kiełkować przez kilka miesięcy; w ciągu dwóch lat można wyhodować drzewo.

14 stycznia – oczyść szklarnie, sprawdź warzywa w magazynach i przygotuj narzędzia do pracy. Możliwe jest ukorzenienie sadzonek roślin domowych. Upewnij się, że twoje rośliny nie stoją na mrozie, na zimnych parapetach, w przeciwnym razie ich liście mogą zacząć gnić. Okazuje się, że fikus uwielbia wódkę, jeśli ta roślina żółknie, to weź na 1 litr wody, 1 łyżkę wódki i podlej roślinę, a stanie się silniejsza.

15 stycznia – zadbaj o rośliny w szklarniach. Możesz posadzić czosnek na parapecie, musisz trochę przyciąć wierzchołek, aby szybciej uzyskać wyniki. Jeśli twoje rośliny doniczkowe zamarzają na parapecie, to postaw doniczki na styropianie. Możesz zbierać sadzonki dla roślin.

16 stycznia – to świetny dzień na przesadzenie roślin w inne miejsce, ale musisz to zrobić z kawałkiem ziemi. Rośliny rosnące w pomieszczeniach wymagają pielęgnacji. Podlewaj i dokarmiaj nawozem mineralnym. Jeśli masz w domu florarium, pamiętaj, że w środku powstaje mini-ekosystem, który wymaga własnych niuansów. Rośliny te same utrzymują wilgoć, nie hibernują, konieczne jest podlewanie, ale konieczne jest bardzo ostrożne opryskiwanie pistoletem natryskowym. Co dwa lata rośliny należy przesadzać, wymienić glebę i wydezynfekować naczynie.

17 stycznia – to świetny dzień do pracy w ogrodzie, na przykład do walki z gryzoniami, infekcjami, nanoszenia nawozów organicznych. Możesz sprawdzić warzywa, które są w magazynie. Świetny czas na siew, sadzenie i przesadzanie. Możesz przyciąć drzewa na działce i kwiaty w oknie, które są wysuszone i zakłócają życie roślinie. Wybierz odpowiednie, ciepłe i wygodne miejsce na parapecie, aby wyhodować rośliny.

18 stycznia – wykonaj dezynfekcję za pomocą swoich roślin, zarówno wewnętrznych, jak i ogrodowych. Kup nowy sprzęt na nowy sezon, doniczki, glebę i nasiona. Możesz kupić pigułki torfowe na sadzonki. Do ogrodu na parapecie potrzebne jest dodatkowe oświetlenie. Włączaj go wcześnie rano i wyłączaj późnym wieczorem. Możesz zainstalować więcej lamp diodowych. Jeśli masz interesujące sposoby na wyhodowanie roślin, które można sadzić na parapecie, podziel się z nami.

19 stycznia – tego dnia możesz przesadzać rośliny, u których jest silny system korzeniowy. Możesz także sprawdzić nasiona pod kątem kiełkowania. Bardzo często w tym okresie chorują draceny, dlatego należy sprawdzić ich glebę – jeśli jest zbyt mokra u korzeni, może to być szkodliwe dla rośliny. Same korzenie draceny mogą gromadzić wilgoć i nie cierpią szczególnie z powodu wysuszenia. Te rośliny nie zawsze mają wystarczającą ilość światła słonecznego w zimowe dni, aby przetworzyć całe nawadnianie.

Jeśli masz jakąś egzotyczną roślinę, którą chciałbyś reklamować, to zapraszamy cię do nas! Możesz wstawić reklamę, a znajdziesz szybciej nabywców! Pisz do nas  na kontakt@kalendarzbidynamiczny.pl

20 stycznia – wyczyść swój ekwipunek, karmniki dla ptaków, popracuj w stodole, w piwnicy, w szklarni. Możesz przygotować długie pudełka do sadzenia truskawek pod dachem, jeśli pozwalają na to warunki. Bardzo dobrze jest umieścić słoiki z cebulą lub czosnkiem w pobliżu truskawek. Jeśli truskawki będą rosły w pobliżu pomidorów, to nie zbierzesz ich dużo. Psiankowate, to dla niej złe sąsiedztwo.

21 stycznia – przygotuj się na przyszłe sadzenie roślin, kupuj i rób zapasy. Skuteczna będzie praca ze szkodnikami i chorobami. Kup nasiona.

Jeśli jesteś właścicielem interesujących nasion, które mogą być przydatne, reklamuj je w naszym kalendarzu. Pisz na kontakt@kalendarzbiodynamiczny.pl

22 stycznia – możesz chronić rośliny przed szkodnikami i chorobami. Czy kupiłeś już chipsy torfowe? Dziś możesz sadzić bulwy begonii, dalie, cebulę mieczyków i chryzantemy.

23 stycznia – możesz przesadzać rośliny domowe, czyścić i dbać o sadzonki w szklarni, podlewać i dokarmiać nawozami organicznymi. Na destylację połóż seler, cebulę i czosnek.

24 stycznia – możesz przerzedzić sadzonki, chronić drzewa iglaste przed poparzeniem. Tego dnia możesz kupić rośliny wodne do akwariów.

25 stycznia – to wspaniały dzień, w którym można sadzić rośliny jednoroczne na sadzonki. Postaw na destylację cebulę, korzeń pietruszki i buraki. Zadbaj o rośliny domowe. Nie warto zbyt intensywnie obrywać liście roślinom, ponieważ odczują stres.

26 stycznia – to wspaniały dzień do sadzenia, przesadzania i dalszego siewu. Cięcie i przeszczep roślin. Niektórzy eksperci szczepią gałązki bakłażana z krzewami pomidorów. Zbieramy sadzonki i dokarmiamy rośliny w stanie uśpienia nawozami organicznymi.

27 stycznia – kiełkuj warzywa i kwiaty, których potrzebujesz. Przygotuj sadzonki roślin do szczepienia. Podlewać i karmić rośliny. Kup wyposażenie domków letniskowych.

28 stycznia – to wspaniały dzień do walki z pleśnią, dokarmiania roślin cebulowych. Dobrze jest posadzić paprykę na parapecie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to przez dwa lata papryka będzie zachwycał swymi owocami. Znajdź dobre samozapylające hybrydy. Papryka powinna rosnąć w najcieplejszym i najbardziej wysuniętym na południe pomieszczeniu. Nieustannie też potrzebuje spulchniania ziemi. Najważniejszą rzeczą jest ochrona papryki przed szkodnikami, a to bardzo zajmujące zajęcie.

29 stycznia – zadbaj o swoje rośliny, możesz sadzić koperek. Po pierwszych pędach, nie zapomnij dokarmić go azotem i fosforem. Potem azot należy zastąpić potasem, który pomaga roślinie gromadzić cukier. Dziś można używać nawozów, które chronią rośliny przed patogenami.

30 stycznia – przerzedzenie sadzonek, przeprowadzenie procedur zapobiegawczych. Jeśli leży śnieg, to przysyp nim iglaki.

31 stycznia – obetnij suche gałęzie, przygotuj glebę do przesadzania roślin doniczkowych.

Jeśli masz doświadczenie w hodowli jakiejkolwiek rośliny i zajmujesz się sprzedażą nasion, zachęcamy do naszego Kalendarza Biodynamicznego! Możesz u nas zamieścić reklamę. Pisz: kontakt@kalendarzbiodynamiczny.pl

|

Poprzedni artykułKalendarz Księżycowy – 22 grudnia 2019
Następny artykułKalendarz Księżycowy – 23 grudnia 2019
Autorka wielu książek, numerolog, psycholog, terapeutka. Naukowiec, który łączy naukę z ezoteryką. Świetny homeopata, astrolog i runistka.