1 maja – „Dzień Żywy”. Tego dnia w domu sadzono kwiat, a podczas sadzenia do ziemi wkładano monetę. Kwiat rósł i rosło szczęście. Żywa jest boginią fortuny, daje wszystkie siły życiowe. Napełnia wszystko swym oddechem, czyli wypełnia życiem.

2 maja – tego dnia dziewczęta szły do ​​brzozy, przywiązały do ​​niej ręcznik, aby rodzina wyraziła zgodę na małżeństwo. Pod brzozą czytały takie oto słowa: „żelazo do żelaza, ogień do ognia, ziemia do ziemi, woda do wody, sokół do sokoła – razem tworzą swoje gniazdo ”.

3 maja – tego dnia wzywano przodków. Dobrym znakiem było ujrzeć tęczę, bo oznaczało to, że ród obiecuje ci szczęście. Zwłaszcza tego dnia dusze, których rodzice nie zgodzili się na małżeństwo, proszą o wsparcie ludzi, swoich potomków. W związku z tym wierzono, że w tym dniu należy zapalić 2 złote świece jako symbol błogosławieństwa od rodu.

6 maja – dzień ” Jerzego Zwycięzcy”. Jeśli chcesz zdobyć bogactwo, to nie powinieneś brać do rąk niczego, co jest z wełny i niczego, co jest ostre. Jeśli ten dzień jest ciepły i słoneczny, oznacza dobre żniwo.

8 maja – jeśli ten dzień był spokojny, to żniwa będą dobre. W tym dniu dziewczyny spoglądały na wschodzące Słońce i 12 razy prosiły je o pana młodego. Tego dnia jadło się smaczne rybne dania, ponieważ uważano, że wtedy nadejdą zyski.

11 maja – jeśli w tym dniu nie było żadnych owadów, sądzono, że nastanie zimno. Kobiety wypiekały ciasta, aby w domu zawsze panował spokój. Młode dziewczyny zakładały nowe sukienki i szaliki, aby przyciągnąć do siebie szczęście.

13 maja – „Dzień apostoła Jakuba”. Jeśli w tym dniu było wiele gwiazd na niebie to wierzono, że żniwo będzie dobre. Tego dnia warzono chmiel, aby zapobiec bólowi głowy. Uważano również, że suchy chmiel pomaga kobietom na długo zachować ich piękno.

14 maja – dzień „Jeremiasza Rolnika”. Tego dnia zwracano uwagę na zachowanie zwierząt domowych. Jeśli psy wyły w tym dniu, uważano to zły omen, że nadchodzą złe wieści. Jeśli pies kopał w ziemi, to trzeba było zacząć oszczędzać i niczego nie marnować.

16 maja – „Dzień Pokrzywy”. Wierzono, że pokrzywa ma właściwości lecznicze. Tego dnia gotowano z niej zupę, aby zyskać zdrowie.

20 maja – „Dzień Wody”. Konieczne było wykąpanie się, zwłaszcza rano, aby zmyć wszystkie złe energie z siebie, odciąć tęsknotę, negatyw losu. Deszcz w tym dniu był uważany za dobry znak. Parzono herbatę z akacji, by wzmocnić swą siłę.

22 maja – „Dzień Mikołaja Lata”. Wierzono, że czas przybliża lato, a energia rośnie. Tego dnia nie można było obcinać włosów i paznokci, ponieważ wierzono, że może to przyciągnąć chorobę. Jeśli dziecko miało wysoką temperaturę tego dnia, to matka powinna zastanowić się nad swoim zachowaniem. Być może obraziła jakąś niewinną osobę.

25 maja – „Dzień Jarzębiny”. Dziewczyny ubrane na czerwono prosiły Jarzębinę, aby uchroniła je przed negatywnym losem. Tego dnia nie można było przysięgać, a kobieta w ciąży nie mogła wychodzić w pole, aby nie przyciągać kłopotów. Młodsi opiekowali się starszymi, aby dom był pełen harmonii.

29 maja – „Dzień Fiodora”. Wierzono, że jest on patronem zboża. Tego dnia trzeba było jeść owsiankę, aby przywołać zdrowie. Rozsypywano ziarno na progu, aby zaprosić dobro do swego domu. Należało zważać na swe myśli, ponieważ negatywne myśli mogły przyciągnąć negatywną sytuację.
Wkładano monetę do portfela i noszoną ją przez cały dzień, aby przyciągnąć bogactwo.

Zamów

Emma Lange – portfolio

Emma Lange – blog
adres e-mail: kontakt@emma-lange.pl

|

Poprzedni artykułKalendarz Zdrowie i Uroda – maj 2023
Następny artykułKalendarz Księżycowy – 26 kwietnia 2023
Autorka wielu książek, numerolog, psycholog, terapeutka. Naukowiec, który łączy naukę z ezoteryką. Świetny homeopata, astrolog i runistka.