W tym trudnym dla nas czasie możemy bardziej poświęcić się domowi, naszemu hobby, a nawet uczynić z tego hobby coś pożytecznego. Tym hobby może być uprawa warzyw i ziół na parapecie domowym. Dzisiaj napiszemy o uprawie pietruszki.
Można ją uprawiać nie tylko latem i w warunkach naturalnych, ale także w mieszkaniu, i to przez cały rok. Jest to też wspaniały sposób na ułożenie sobie diety witaminowej.
Pielęgnacja pietruszki nie jest trudna, a zbiory będą takie same, jak w ogrodzie. Pietruszka może żyć nie tylko w warunkach luksusowych, ale i niesprzyjających – wilgotność nie musi być wystarczająca, a oświetlenie może być słabe. Możemy wybrać zwykłą pietruszkę lub pietruszkę kędzierzawą, ale ma ona mniej intensywny smak.

Jeśli postanowiłeś wyhodować pietruszkę i stworzyć dla niej warunki, możesz zrobić dodatkowe oświetlenie, a także przygotować dla niej podłoże. Wysiej pietruszkę w doniczce na parapecie, a otrzyma światło. Jeśli masz taką możliwość, to wybierz południową stronę domu, bo to najlepszy wybór. Doniczki powinny być takie, aby kłącza się nie psuły. W doniczkach musi być drenaż. Wysokość doniczki nie powinna być mniejsza niż 20 cm, a na dnie doniczki należy ułożyć warstwę materiału drenażowego – odpowiedni jest żwir, trociny i gruby piasek rzeczny. Gleba musi być twarda. Możesz wziąć dwie części torfu, kompostu i zwykłej gleby ogrodowej. Lepiej jest siać nasiona w namoczone , ponieważ mają twardą skorupę. Poza tym nasiona są nasycone olejkami eterycznymi. Gdy nasion nie namoczysz, to pędy pojawią się dopiero w 20 dniu.
Najpierw weź gazę, skrop ją wodą i połóż na niej nasiona. Musisz poczekać kilka dni, aż nasiona napęcznieją, dopiero wtedy nasiona można umieścić w doniczce i przysypać ziemią na 3 do 5 milimetrów. Aby zapobiec wysychaniu gleby, musisz przykryć glebę. Pędy zaczynają pojawiać się około 7 dni.
Pietruszka choć bezpretensjonalna, to uwielbia, gdy zapewnia jej się stałe warunki i dbałość. Przede wszystkim trzeba zapewnić odpowiednią temperaturę, bo pietruszka nie lubi, gdy jest zbyt zimno lub zbyt gorąco. Oświetlenie należy utrzymać przez 16 godzin, toleruje światło fitolampy – lampy te można włączać, gdy jest pochmurno. Światło odgrywa szczególnie ważną rolę, gdy rosną młode sadzonki.
Nie należy wybierać parapetu w kuchni, nawet jeśli jest bardzo słoneczny, ponieważ roślina zawsze będzie narażona na działanie wysokich temperatur.
Pietruszka uwielbia wilgoć, więc kaloryfery pod parapetem mogą zaszkodzić wzrostowi, zatem należy użyć nawilżacza lub spryskiwacza. W pobliżu pietruszki możesz postawić pojemnik z wodą, która parując, obniży temperaturę.
Ważne jest, aby pietruszkę przerzedzać – przerwa między pędami powinna wynosić 3-4 cm, a gleba nie powinna wysychać. Nie zapomnij spulchniać gleby.
Gdy pojawią się pierwsze pędy, można je odciąć, co wzmocni roślinę. Pierwsze pędy są przesadzane do doniczek na parapecie.
Pierwsze zbiory można uzyskać po 2 miesiącach lub trochę wcześniej.
Zioła można uprawiać i jeść przez cały rok. Pamiętaj jednak, że gleba szybko wyczerpuje się i musisz ją częściej zmieniać.
Możesz wyhodować pietruszkę z warzyw korzeniowych. Przygotuj glebę i drenaż w ten sam sposób, jak poprzednio. Nożyczkami obetnij zieloną część z rośliny okopowej. Zasadź korzeń w ziemi, tak aby lekko wystawał znad ziemi. Należy podlać go wodą, postawić doniczkę na parapecie. Po trzech tygodniach otrzymasz natkę pietruszki.
Ogród możesz uprawiać przy każdej pogodzie. Jeśli pracujesz w domu, większość czasu spędzasz w domu, możesz stworzyć jej wspaniałe warunki i pielęgnować swój domowy ogródek.

Zamów

Analiza Podświadomości
Analiza Misji
Koło Losu
Analiza Rodowa

Horoskop Anielski
Analiza Partnerska Karmiczna
⋅ Krzyż Celtycki
Twój Osobisty Miesięczny Program Żywieniowy

Kwadrat Pitagorasa Analiza Indywidualna
Amulet Energetyczny 
Analiza Dziesięciu Płaszczyzn
Kalkulacje Prognostyczne Na Rok
Geometryczna Analiza Uczuć
Geometryczna Matryca Samotności
Geometryczna Matryca Firmy i Sukcesu
Geometryczna Matryca Związku
Runiczna Analiza Relacji
Jedenaście Kobiet w Mojej Duszy

Emma Lange blog

Emma Lange – portfolio
kontakt@emma-lange.pl

Poprzedni artykułKalendarz Księżycowy – 9 stycznia 2021
Następny artykułKalendarz Księżycowy – 10 stycznia 2021
Autorka wielu książek, numerolog, psycholog, terapeutka. Naukowiec, który łączy naukę z ezoteryką. Świetny homeopata, astrolog i runistka.