CZĘŚĆ 1

<< POMIDORY >>

W czasach, w których raczej nie ufamy produktom, które leżą na półkach, ponieważ są nasycone chemią, szukamy alternatywy – czym zastąpić chemiczne produkty. Hodowcy stworzyli wiele odmian hybrydowych pomidorów, które można uprawiać na parapecie w doniczce. Jest to doskonałe wyjście, gdyż możemy hodować własne pomidory i cieszyć się ich wyjątkowym smakiem. Czas dojrzewania różnych odmian waha się od 90 do 110 dni. Istnieje wiele odmian pomidorów, które rosną do wysokości 35 – 40 cm i nie trzeba ich wiązać. Z małych krzewów można uzyskać do 2 kilogramów pomidorów.
Zasada uprawy pomidorów w domu nie różni się od zasady uprawy w ogrodzie. Najpierw trzeba wysadzić sadzonki, a następnie przesadzić do stałego miejsca. Konieczne jest uprzednie zatroszczenie się o przygotowanie nasion i oczywiście gleby. Najpierw musimy namoczyć nasiona – te nasiona, które wypłynęły i nie utonęły, usuwamy, ponieważ nie będą dawać pędów – są jałowe. Tuż przed wysianiem ich, przez 10 minut należy moczyć je w nadmanganianu potasu, aby uniknąć chorób.
Do czasu kiełkowania nasion pomidorów, rośliny uprawia się w warunkach szklarniowych, a następnie obniża się temperaturę do 15 stopni. Po czasie ponownie się ją nieznacznie zwiększa. Gdy kiełkujące rośliny osiągną 15 cm, przekładamy je do większych doniczek/pojemników.
Takie pomidory nie wymagają specjalnego zapylania, ale można je potraktować za pomocą pędzla. Trzeba dokładnie spulchnić glebę, co przyczyni się do lepszego formowania się krzaczka. Najbardziej wydajne dokarmianie odbywa się w okresie zimowym, występuje w okresie kwitnienia i tworzenia owoców. A najlepszym nawozem jest mocznik.
Doniczki z sadzonkami muszą znajdować się po stronie południowej, a gleba nie powinna być gliną i musi być zdezynfekowana już na początku, trzeba zniszczyć larwy i grzyby. Konieczne jest również zapewnienie roślinom dodatkowego światła – jeśli nie masz dodatkowego oświetlenia, pomidory należy uprawiać od kwietnia.
Jeśli chcesz uzyskać dobre zbiory, nie powinieneś obficie dokarmiać ich nawozem, ponieważ sam krzew będzie oczywiście silny, ale owoce będą bardzo małe. Pomidory są bardzo kapryśną rośliną i wymagają ciągłego zapobiegania chorobom, na przykład;
– jeśli podlejesz je za mocno, wtedy pleśń, zgnilizna i choroby zniszczą sadzonkę. Pomidory od czasu do czasu należy podlać wywarem czosnkowym (o naturalnych środkach, które pomagają zwalczać szkodniki możecie przeczytać na naszym Kalendarzu – https://kalendarzbiodynamiczny.pl/naturalne-metody-zwalczania-szkodnikow/). Trzeba również zauważyć, że nie należy dopuszczać do zakwaszenia gleby, a zapobiegniesz temu dzięki posypaniu jej popiołem lub wapnem gaszonym.

Pomidory można sadzić w lecie, a w nowym roku będziecie mieć własne zbiory. Pamiętajcie, że niezależnie od wielkości zbiornika do sadzenia, muszą być w nim otwory drenażowe, aby nadmiar wilgoci mógł się wydostać. W doniczce, w której rośnie już dojrzały krzew, można wyłożyć torf jako warstwę drenażową. Gleba dla roślin takich, jak pomidory, musi być wilgotna, oddychająca i luźna. Jeśli wszystkie te warunki zostaną spełnione, będzie bardzo płodna. Możemy mieszać czarnoziemy, torf i piasek –  2;1. Otrzymamy bardzo żyzną glebę. Innym ważnym punktem jest to, że przed sadzeniem ziemia musi być ogrzewana w piecu, aby ciepło zniszczyło wszystko choroby i grzyby. Konieczne jest upewnienie się, że roślina w pełni przyjmuje światło i ciepło, a jeśli nie masz możliwości dodatkowego naświetlenia pomidorów, zapewnienia im niezbędnej temperatury, to nie należy ich uprawiać przed majem.
Oczywiście istnieją odmiany pomidorów, które nie wymagają dużej ilości światła i mogą być hodowane w sztucznym świetle. Należy jednak napisać, że dobre i odpowiednie światło jest po prostu konieczne. Jeśli sadzonki pomidorów rosną w chłodniejszych warunkach, to nie są zbyt wysokie. Aby obniżyć temperaturę należy dobrze przewietrzyć pomieszczenie, czyli  co najmniej przez 1 godzinę wietrzyć pomieszczenie lub umieścić sadzonki na podłodze w pomieszczeniu bez ogrzewania.
Podczas kwitnienia rośliny można spryskiwać zwykłą wodą, jeśli wilgotność jest niska. Pomoże to pyłkowi przyklejać się do kwiatów. Rozpylanie pomidora jest konieczne, jeśli robisz nawożenie dolistne lub stosujesz preparaty p/chorobom. Deszczowanie pomidorów jest zabronione.
Uprawa roślin na parapecie jest fascynującym zajęciem! Można czerpać z takiej uprawy wiele satysfakcjonujących korzyści. W końcu nie każdy ma możliwość posiadania własnej ziemi, ale dzięki hodowcom, wielu z nas może zająć się własną uprawą bez wychodzenia z domu.

Oferty Analiz

Analiza Podświadomości
Analiza Misji
Koło Losu
Analiza Rodowa

Horoskop Anielski
Analiza Partnerska Karmiczna
⋅ Krzyż Celtycki
Twój Osobisty Miesięczny Program Żywieniowy

Kwadrat Pitagorasa Analiza Indywidualna
Amulet Energetyczny
Analiza Dziesięciu Płaszczyzn
Kalkulacje Prognostyczne Na Rok
Geometryczna Analiza Uczuć
Geometryczna Matryca Samotności
Geometryczna Matryca Firmy i Sukcesu
Geometryczna Matryca Związku
Runiczna Analiza Relacji
Jedenaście Kobiet w Mojej Duszy

Poprzedni artykułKalendarz Księżycowy – 30 marca 2019
Następny artykułKalendarz Księżycowy – 31 marca 2019
Emma Lange
Autorka wielu książek, numerolog, psycholog, terapeutka. Naukowiec, który łączy naukę z ezoteryką. Świetny homeopata, astrolog i runistka.