28 stycznia Słowianie obchodzili Dzień Domu i Dzień Welesa, czyli w tym dniu należało chwalić Ducha Domu i sławić silnego i mądrego Welesa. Pod choinkę możesz przynieść mu smakołyk, czyli można zostawić kawałek chleba, trochę tłuszczu, pieniędzy, koniecznie nakarmić zwierzęta,  aby uszanować las.
Weles jest duchem trzech światów: Prav, Nav i Yav. Weles stoi na straży i to on przenosi ducha niemowlęcia do świata objawionego – tam, gdzie znajdują drogę do swoich narodzin. Weles jest duchem mądrości i zdobywania wiedzy. Ci, którzy go szanują, dają chwałę, bogactwo, szacunek i uznanie. Uważa się, że to Weles nauczył ludzi przyrządzać potrawy. Jeśli chcesz kupić dobrobyt, możesz w tym dniu zapleść warkocze, ponieważ są one również atrybutem Wielkiego Ducha.
Jest również bogiem wróżbiarstwa i można go zapytać o coś i poszukać odpowiedzi, jeśli naprawdę coś nas martwi. Jeśli chcesz przywołać do domu szczęście i sukces, musisz poprosić o to Welesa.
Weles jest siłą, ten kto jest połączony z duchem Welesa, może robić rytuały. Nie każdy może to robić, ponieważ zależy to, jak blisko jest się Boga, Stwórcy. Powinno to być przekazywane z woli Boga, a nie człowieka.
W dawnych czasach ludzie bardzo wierzyli w moc słów, ponieważ słowo jest związane z naszym przeznaczeniem – sposób, w jaki wypowiadasz słowo, przyniesie taką energię Twojemu przeznaczeniu. Złe słowo, jeśli ktoś je wypowiada, zawsze złapie negatywną konsekwencję tego, kto je wypowiada.
Wierzono, że jeśli ojciec lub matka powie dziecku złe słowo, to jest to jak klątwa, którą Weles może zdjąć swoją mocą. Gdyby nie zdjęto genu rodzicielskiego, to w tym rodzie zaczęłyby ginąć dzieci. Wierzono, że dzieci nie będą przychodzić do tego rodu, aby nie przejąć tej samej klątwy. Dlatego konieczne było zwrócenie się do Welesa o pomoc w skorygowaniu tego, co niepotrzebne jest w rodzie.

Towarzyszem Welesa jest Niedźwiedź, jako symbol władzy. Niedźwiedź jest panem lasu, wie o nim wszystko i jest właścicielem wszystkiego, co się w nim znajduje. Ludzie szanowali Niedźwiedzia za jego siłę. Wierzono, że sam Weles był w stanie inkarnować jako Niedźwiedź i obchodzić swoje rozległe włości. W przekazach zachowała się informacja, że jeśli człowiek źle zarządzał swoją władzą, obraził kogoś swoją władzą, to musi służyć komuś kilka lat. Spotkanie z Niedźwiedziem to prawdopodobnie spotkanie z jakąś ludzką Duszą. Nie wolno atakować Niedźwiedzia, bo wtedy klątwa w rodzie będzie obecna do siódmego pokolenia. W żadnym wypadku nie można jeść mięsa niedźwiedzia, bo to taki sam  duchowy akt, jakby zjeść człowieka. Niedźwiedź jest zwierzęciem totemowym, co oznacza, że mieszka w nim Wielki Duch, silny archetyp przodków. Jest potęgą i bóstwem siły.Weles wchodzi do lasu i zaczyna budzić Ducha Lasu – Leszy, aby przygotować się do wiosny. Duch Lasu odnosi się do siły nieczystej, tzn. nie można go przywołać na specjalny rozkaz. A jeśli pójdziesz do lasu, to pamiętaj, że on się Tobą zaopiekuje.
Mawiano, że w lesie pojawiła się wróżka z rozbryzgu wody bagiennej. Natomiast według innych wierzeń zmarli to ci, którzy nie mogą zaznać spokoju i pozostali w lesie, prawdopodobnie czegoś lub kogoś strzegą – czekają. Leszy może pojawić się przed człowiekiem pod postacią mężczyzny, na przykład niezbyt zadbanego i nieogolonego. Czasami wierzono, że Leszy może zmienić się w Niedźwiedzia, ale zazwyczaj Niedźwiedź był postrzegany, jako brat Leszego, którzy mają jeden wspólny dom – las.
Istniały wierzenia, że Leszy zabrał do lasu piękną dziewczynę i poślubił ją, a potem spłodził z nią potomstwo, które było obdarzone jakimiś specjalnymi, magicznymi darami. Teraz, gdy kobieta dotknie wizerunku Niedźwiedzia, może zajść w ciążę, nabierze sił i urodzi silne dziecko.
Niedźwiedź oznacza siłę i oszczędność. W tym dniu możesz nosić przy sobie wizerunek Niedźwiedzia, aby otrzymać od niego siłę i mądrość. Jednakże gdy będziesz robił złe rzeczy, siła Cię opuści. Takie jest prawo Gospodarza.
W dniu Welesa nie próbuj nikogo oszukać, bo w przeciwnym razie możesz za to zapłacić. Nie możesz krzywdzić słabych, bo wtedy sam stajesz się słaby – nigdy nie powinno się tego robić w ogóle, ale jeśli zrobisz to w tym dniu, to poniesiesz szczególnie dotkliwą karę. Jeśli chcesz nabrać sił, możesz przyjść do lasu, oprzeć się o świerk i wypowiedzieć życzenie. Poproś świerk, aby przekazał Twoje życzenie Duchowi Lasu. Jeśli uzna to za konieczne, pomoże Ci.
Kobiety w ciąży i te, które chcą zajść w ciążę, mogą w godzinach od 12 do 15 ej wykonać medytację „spacer z Niedźwiedziem”. Jeśli masz figurkę Niedźwiedzia, możesz napełnić wodą miskę, wykąpać figurkę, a potem tę wodę wylać na siebie, aby otrzymać siłę.
Jeśli przyjdziesz na terapię Metalowy Bawół, możesz wykonać Rysunek Mocy, który nasyci Cię sukcesem. Drugi dzień w Weles jest obchodzony pod koniec lutego, więc na pewno z niego skorzystasz.

Zamów

Emma Lange blog

Emma Lange – portfolio
kontakt@emma-lange.pl

Poprzedni artykułKalendarz Księżycowy – 27 stycznia 2021
Następny artykułKalendarz Księżycowy – 28 stycznia 2021
Emma Lange
Autorka wielu książek, numerolog, psycholog, terapeutka. Naukowiec, który łączy naukę z ezoteryką. Świetny homeopata, astrolog i runistka.