1 – 5, 10 – 12, 27 – 30

Burza magnetyczna powstaje, gdy magnetosfera oddziałuje z gęstymi, przyspieszonymi strumieniami wiatru słonecznego i jest kontrolowana przez wielkość i kierunek międzyplanetarnego pola magnetycznego. Charakterystycznym przejawem burzy magnetycznej jest spadek pola geomagnetycznego mierzony przy powierzchni Ziemi i opisywany wskaźnikiem Dst. Ta zmienność przy powierzchni Ziemi jest tworzona przez magnetosferyczne i jonosferyczne źródła pola magnetycznego, a także prądy płynące w skorupie ziemskiej i uniemożliwiające przenikanie zewnętrznego pola do wnętrza Ziemi.
Burze magnetyczne: perspektywa historyczna.
Termin burza magnetyczna został po raz pierwszy użyty przez Alexandra von Humboldta (1769-1859) na początku XIX wieku w odniesieniu do okresu nagłego spadku poziomej składowej H pola geomagnetycznego mierzonego przy powierzchni Ziemi. Z jego inicjatywy w latach trzydziestych  XX wieku powstała sieć obserwatoriów magnetycznych. Pomiary wykazały, że zmiany pola magnetycznego podczas burz magnetycznych mają charakter globalny i wykazują ogólne wzorce rozwoju: gwałtowny spadek pola w ciągu 10-20 godzin i jego późniejszą odbudowę w ciągu 2-6 dni. Strumienie słonecznych elektronów i jonów wpływają na pole geomagnetyczne i tworzą prądy elektryczne w przestrzeni bliskiej Ziemi, które odpowiadają za depresję.
Odkrycie wiatru słonecznego doprowadziło do powstania współczesnej koncepcji burzy magnetycznej. Aktywne procesy na Słońcu i związane z nimi zmiany ciśnienia dynamicznego wiatru słonecznego i międzyplanetarnego pola magnetycznego, zmieniają wielkość i położenie układów prądowych w ziemskiej magnetosferze, a to powoduje zaburzenia geomagnetyczne. Aby powstała burza magnetyczna, muszą zaistnieć dwa warunki:
– ekspozycja na przyspieszony strumień gęstej plazmy słonecznej,
– długotrwałe istnienie fali magnetycznej.

Burze magnetyczne w październiku…

Pierwsza burza magnetyczna będzie najsilniejsza. Będzie trwała pięć dni, od 1 do 5 października. Siła tej burzy będzie się wahać od 4 do 6 punktów. Większość ludzi raczej tego nie odczuje, ale meteopaci i nadciśnieniowcy mogą odczuwać zawroty głowy, bóle głowy, mdłości.

Druga burza magnetyczna potrwa trzy dni, od 10 do 12 października. Warto zaznaczyć, że siła tej burzy wyniesie 3 punkty, więc może nie być odczuwalna nawet dla osób podatnych na zmianę pogody. Mimo to, lepiej nie zapominać o tym okresie.

Trzecia, i ostatnia, burza magnetyczna będzie trwała przez cztery dni, od 27 do 30 października. Natężenie wyniesie od 4 do 5 punktów, więc może powodować dyskomfort u ludzi.

Oferty Analiz

Emma Lange – portfolio
Emma Lange – blog

|

Poprzedni artykułKalendarz Księżycowy – 28 września 2022
Następny artykułHoroskop na październik 2022
Autorka wielu książek, numerolog, psycholog, terapeutka. Naukowiec, który łączy naukę z ezoteryką. Świetny homeopata, astrolog i runistka.