Wielu klientów zna mnie nie tylko jako psychologa, ale także chemika i homeopatę. Raz w miesiącu będę publikować różne materiały ze świata zdrowia, abyście mogli świadomie podejść do tego, co nakładacie na talerz, co leczy i jak możecie sobie pomóc. Do problemów człowieka podchodzę holistycznie, czyli rozpatruję człowieka zarówno od strony psychiki, jak i ciała.
Dzisiaj chciałabym napisać Wam o ibuprofenie, bo jest to powszechnie stosowany lek. Zebrałam o nim wiele informacji i mogę się nimi podzielić.
Kiedy mamy gorączkę lub odczuwamy ból, od razu udajemy się do apteki i kupujemy ibuprofen jako środek przeciwgorączkowy i pomagający złagodzić objawy bólowe. Nowe badania wykazały, że ten konkretny lek może być przydatny nawet w przypadku raka i chorób neurodegeneracyjnych.
Jak powstał ibuprofen?
Wszystko zaczęło się w Wielkiej Brytanii, w firmie Boots Pure Drag Company. Dwóch naukowców: Stuart Adams i John Nicholson, poszukując alternatywy dla aspiryny, zsyntetyzowało kwas 2-(4-izobutylofenylo)-propionowy, czyli ibuprofen (IsoBUTYL – PROPIONIC ACID – Phenyl). Na początku lek ten był przeznaczony do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. W USA lek ten został wydany pod nazwą „Motrin”, a od 1974 roku jest produkowany pod różnymi nazwami. W tamtych czasach naukowcy testowali leki nie tylko na zwierzętach, ale także na sobie.
Któregoś dnia Adams Stewart miał wygłosić przemówienie. Wieczorem poszedł na przyjęcie, a rano (w dniu przemówienia) obudził się z okropnym bólem bolała głowy. Zażył 600 mg tej substancji i po czasie ból głowy ustąpił. Nowym lekarstwem stał się ten, który łagodzi kaca. Później produkt ten, pod nazwą Nurofen, zaczęto sprzedawać w Wielkiej Brytanii w 1983 roku. Skuteczność i tolerancja leku sprawiły, że stał się on bardzo popularny. Dzisiaj można go kupić w każdej aptece, aby zmniejszyć ból lub temperaturę. Można go podawać dzieciom od 6 miesiąca życia. Rocznie produkuje się go w ilości 20 000 ton.
Ibuprofen jest lekiem niesteroidowym. Niektóre leki są pochodnymi naszych własnych hormonów steroidowych. Z jednej strony czyni je to bardzo skutecznymi, z drugiej zmieniają nasz metabolizm, więc spektrum działań niepożądanych jest szerokie. Ibuprofen hamuje syntezę substancji, które odgrywają rolę w pojawianiu się bolesnych odczuć. Ibuprofen w niewielkim stopniu wpływa na tromboksan, który odpowiada za agregację płytek krwi i skurcz naczyń. Nieznacznie też rozrzedza krew. Właściwości przeciwzapalne są na przykład nieco słabsze niż indametacyny, ale są wyraźne i dobrze zbadane pod względem formalnym. Ibuprofen dobrze wchłania się w organizmie i jest całkowicie eliminowany po 24 godzinach.
👉🏼 Kiedy potrzebny jest ibuprofen?
Przede wszystkim, gdy pojawia się silny ból i wysoka gorączka. Pomaga także przy chorobach zakaźnych, zmniejsza wydzielanie śluzu. Bardzo pomaga przy niedociśnieniu ortostatycznym, gdy przy szybkiej zmianie pozycji ciała dochodzi do zaburzenia regulacji ciśnienia krwi, odczuwa się zawroty głowy i osłabienie, gdy można stracić przytomność. Pomaga zwiększyć objętość krwi i utrzymuje bardziej stabilne ciśnienie, ponieważ zatrzymuje sód w organizmie.
👉🏼 Jest znacznie lepszy od paracetamolu, ponieważ nie tworzy w organizmie toksycznych metabolitów, czyli bardzo trudno jest się zatruć, dlatego stosuje się go w leczeniu u niemowląt. Przepisywany jest w stanach zapalnych stawów i tkanek miękkich oraz w przypadku urazów.
👉🏼 Zażywanie ibuprofenu ma kilka negatywnych aspektów…
Przede wszystkim powoduje zmiany wrzodziejące w przewodzie żołądkowym, dlatego jeśli zażywa się go często i w dużych ilościach, można wywołać wrzód żołądka.
☝🏼 Złotą zasadą każdego leku jest stosowanie minimalnego, skutecznego stężenia przez możliwie najkrótszy czas!
Zawsze należy zwracać uwagę na połączenia z innymi lekami, np. aspiryna i ibuprofen mogą razem powodować problemy żołądkowo-jelitowe. Ibuprofen może nasilać działanie leków zmniejszających krzepliwość krwi, a czasami może blokować leki zmniejszające krzepliwość krwi. Ibuprofen można przyjmować na czczo i podczas posiłków, jednak tłuste potrawy spowalniają wchłanianie leku, z wyjątkiem oliwy z oliwek. Najciekawszym faktem jest to, że kofeina wzmacnia działanie przeciwbólowe, ale w różny sposób u różnych osób. Nie łączy się ibuprofenu z przyprawami takimi, jak: imbir, żeń-szeń, kurkuma i rumianek.
Gdy lek dotrze do konsumenta, badania nad nim się nie kończą. Ibuprofen ma bogatą historię.
Procesy zapalne w organizmie odgrywają dużą rolę w onkologii i zmianach neurodegeneracyjnych, dlatego ibuprofen pomaga w starzeniu się i ciężkiej aktywności fizycznej. Przyjmowanie tego leku zmniejsza ryzyko raka okrężnicy, piersi, płuc i prostaty. Ibuprofen korzystnie wpływa na organizm przy zespole policystycznych jajników – chorobie, która wiąże się ze wzrostem poziomu testosteronu (Ibuprofen pomaga obniżyć poziom testosteronu. Należy zaznaczyć, że działanie różnych leków przeciwbólowych jest badane od dawna, a najpopularniejsze są tutaj ibuprofen i paracetamol. Istnieją różne dane przemawiające za tym, że oba wpływają na układ hormonalny, w szczególności na syntezę testosteronu i że oba wpływają na jakość nasienia).
Aż 75% biegaczy długodystansowych podczas zawodów przyjmuje niesteroidowe leki przeciwzapalne. Badanie maratończyków wykazało, że ibuprofen zmniejsza zmęczenie mięśni i oznaki stresu oksydacyjnego wywołanego wysiłkiem fizycznym. Natomiast na tle stresu częściej pojawiały się jego skutki uboczne – nudności, bóle brzucha, biegunka.
Grupy naukowe z różnych krajów uzyskały dane na temat innych właściwości ibuprofenu, który może być również stosowany w leczeniu i zapobieganiu chorobie Alzheimera. Ibuprofen może zakłócać rozwój choroby na kilka sposobów: hamując aktywność beta-sekretazy (enzymu rozkładającego białko prekursorowe amyloidu) i acetylocholinoesterazy (enzymu rozkładającego neuroprzekaźnik acetylocholinę) lub chroniąc neurony przed degradacją poprzez przeciwdziałanie utlenianiu wolnymi rodnikami.
Niektórzy badacze uważają, że ibuprofen zmniejsza również ryzyko rozwoju choroby Parkinsona. Rzeczywiście, badacze z różnych krajów wykazali taki efekt ochronny zarówno w modelach komórkowych, jak i na zwierzętach. W zakrojonym na szeroką skalę badaniu przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych ryzyko rozwoju choroby Parkinsona u pacjentów, którzy przyjmowali ibuprofen co najmniej dwa razy w tygodniu, było o 38% mniejsze w porównaniu z pacjentami, którzy regularnie przyjmowali aspirynę, acetaminofen lub inne leki.
Tak czy inaczej, istnieje coraz więcej danych na temat możliwej roli ibuprofenu jako środka profilaktycznego w zapobieganiu chorobom Alzheimera i Parkinsona oraz w leczeniu nowotworów, jak rak jelita grubego. Choć są to jedynie badania podstawowe, do zwycięstwa jeszcze długa droga. Ibuprofen istnieje od ponad 60 lat. Dziś jest to najpopularniejszy dostępny lek bez recepty – lek przeciwzapalny, i jeden z najbezpieczniejszych. Napisano na ten temat przeróżne książki, a od 2002 roku odbywają się coroczne międzynarodowe konferencje na temat ibuprofenu w pediatrii. Wiele prac naukowych poświęconych jest opracowaniu nowych form ibuprofenu o szybszym działaniu lub przedłużonym działaniu. W wielu laboratoriach na całym świecie trwają badania nad tym lekiem, którego potencjał nie został jeszcze w pełni ujawniony.